Naukowcy UMG wyróżnieni stypendiami Ministra Edukacji i Nauki
W dniu 1 lipca 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło listę wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej, którym zostało przyznane trzyletnie stypendium Ministra Edukacji i Nauki. Wśród laureatów są naukowcy z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej, rektorzy uczelni, jak również dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów międzynarodowych, wysyłali do Ministerstwa Edukacji i Nauki w grudniu 2021 roku. Przedstawionych zostało 1719 wniosków.
Ocena merytoryczna wniosków została dokonana przez Zespół doradczy, w skład którego weszli eksperci reprezentujący 47 dyscyplin naukowych i artystycznych. Wnioski o przyznanie stypendium zostały ocenione przez Zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Minimalny próg punktowy uprawniający do otrzymania stypendium był różny w każdej dyscyplinie.
W 17. edycji programu stypendialnego dedykowanego młodym wybitnym naukowcom, wyłonionych zostało 215 laureatów, spełniających warunki otrzymania stypendium, w tym 37 doktorantów.
W gronie laureatów znaleźli się wybitni młodzi naukowcy z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którym Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych:
Automatyka, elektronika i elektrotechnika
- dr inż. Agnieszka Lazarowska, adiunkt w Katedrze Automatyki Okrętowej Wydziału Elektrycznego
Inżynieria lądowa i transport
- dr inż. Mariusz Mateusz Specht, adiunkt w Katedrze Transportu i Logistyki Wydziału Nawigacyjnego
- dr inż. Paweł Szymon Dąbrowski, adiunkt w Zakładzie Geodezji i Oceanografii Wydziału Nawigacyjnego
Przy ocenie wniosków największą wagę przywiązywano do wymiernych efektów działalności naukowej w postaci publikacji naukowych oraz zastosowań praktycznych wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych.
Stypendia ministra mogą otrzymać osoby, które posiadają status młodego naukowca, tj. są doktorantami lub nauczycielami akademickimi - i nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i są zatrudnione m.in. na uczelniach i w instytutach badawczych.