Nest dopłynął do Elbląga

17 września na Mierzei Wiślanej odbyła się uroczystość otwarcia Kanału Żeglugowego Nowy Świat, a od 18 września kanał został udostępniony do normalnego użytkowania. Wykorzystała to załoga flagowego jachtu naszej Uczelni s/y Nest i jacht 18 września w godzinach porannych zacumował w śluzie kanału, a po operacji śluzowania, wpłynął na wody Zalewu Wiślanego.

Zważywszy na stosunkowo duże zanurzenie jachtu (2.3 m) i na niewielkie głębokości tego akwenu, załoga Nesta musiała wykazać się umiejętnością prowadzenia bardzo precyzyjnej nawigacji. Dodatkowym utrudnieniem były prace pogłębiarskie prowadzone na torach wodnych, które zmusiły jacht do żeglugi poza torami wodnymi.

18 września w godzinach wieczornych jacht dotarł do portu w Tolkmicku i tam zacumował, a następnego dnia w godzinach rannych Nest wyszedł na wody Zalewu i skierował się w kierunku rzeki Elbląg, którą dotarł do miasta Elbląg gdzie zacumował w przystani miejscowego jacht klubu.

W ten sposób historia zatoczyła się kołem, bowiem w dniu 29 czerwca 2000 roku w Elblągu odbył się chrzest jachtu s/y Elbląg. Jachtu, który był budowany z myślą o szkoleniu żeglarskim i wychowaniu morskim młodzieży z Elbląga. Matką chrzestną była pani Barbara Pacewicz, a jacht Elbląg, to nasz dzisiejszy Nest.

Jachtem w trudnym rejsie na Zalew Wiślany dowodzi bosman Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych UMG, Krzysztof Zygmański, a załogę tworzą przedstawiciele aż trzech uczelni, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Szklarski
19.09.2022