OŻiSW pomaga młodym naukowcom

W piątek 20 maja, jacht Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych s/y Almak, który na co dzień wykorzystywany jest do celów szkoleniowych, zmienił swoją funkcję i został wykorzystany do prac badawczych realizowanych na terenie Portu Gdynia.

Prace prowadzone były przez studentkę Wydziału Nawigacyjnego Julię Kosiak oraz prodziekana Wydziału Nawigacyjnego dr inż. Adama Kaizera.

Badania polegały na pobraniu próbek osadów dennych w Basenie nr IV oraz wstępnej kontroli grubości ścianek metalowych Nabrzeża Rotterdamskiego. Pobranie próbek osadów dennych dokonano z wykorzystaniem chwytacza osadów dennych Van Veena. To zadanie realizowała Julia Kosiak, a wyniki badań zostaną wykorzystane w jej pracy inżynierskiej.

Natomiast dr inż. Adam Kaizer dokonał wstępnej kontroli grubości metalowej części ścianki Nabrzeża Roterdamskiego. Do tych badań użyto pojazd podwodny ROV.

Warto podkreślić, że Julia Kosiak jest członkinią, a dr inż Adam Kaizer opiekunem Koła Naukowego Inowacyjnych Systemów Transportowo – Logistycznych.

Almak świetnie się sprawdził w swojej nowej roli i udowodnił, że sprzęt pływający Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych może być z powodzeniem wykorzystywany do wspomagania prac badawczych prowadzonych przez studentów i pracowników naszej Uczelni.

A.Szklarski
21.05.2022