Parada Niepodległości 2022

W dniu 11 listopada 2022 roku Gdynia uroczyście świętowała 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ulicami miasta przeszła barwna parada, w której uczestniczył również Uniwersytet Morski w Gdyni.

Główną atrakcją tego szczególnego dla Polaków dnia, była gdyńska Parada Niepodległości. W tym roku barwny korowód przeszedł inną trasą niż zazwyczaj – wyruszył z al. Marszałka Piłsudskiego i przeszedł ulicą Świętojańską do Skweru Kościuszki, gdzie przed pomnikiem Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych uświetnione wojskową asystą honorową. Z ramienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w asyście kompanii reprezentacyjnej, kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej złożyli: JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG, Kanclerz mgr Filip Malata oraz p.o. Przewodniczącego Parlamentu Studentów Jakub Strzelczyk.

Podczas przemarszu zaprezentowały się grupy reprezentujące gdyńskie szkoły, uczelnie, organizacje społeczne. Uniwersytet Morski w Gdyni, reprezentowany tego dnia przez władze Uczelni, wykładowców, pracowników i studentów, stanowił jedną z najliczniejszych grup biorących udział w defiladzie.

W uformowanym przez nas szyku nie zabrakło Posejdona i jego żony Amfitryty, uczelnianych maskotek, łodzi, kolorowych balonów, flag oraz studentów przebranych w stroje piratów. Parada Niepodległości zakończyła się o godz. 13.00. Wszyscy studenci i pracownicy naszej Uczelni, którzy brali w niej udział, zaproszeni zostali do Parku Rady Europy na przepyszne rogale marcińskie i grochówkę. Wcześniej wykonane zostało tradycyjne zdjęcie grupowe.

Wyrażamy serdeczne podziękowania pracownikom, wszystkim studentom, a także kołom naukowym. Dzięki Waszej obecności godnie zaprezentowaliśmy naszą Uczelnię.

Do zobaczenia za rok!

Fot. M. Czarniak