Świetlna choinka na "Darze Młodzieży"

W niedzielę 18 grudnia 2022 roku, o godz. 15:40 na „Darze Młodzieży”, statku szkolnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, rozbłysła najwyższa w Trójmieście świetlna choinka.

Ta niezwykła świąteczna instalacja mierzy 49,5 m i zdobi grotmaszt „Daru Młodzieży” cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Świąteczną iluminację na najpiękniejszej polskiej fregacie uruchomił JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z Przewodniczącą Rady Uczelni i Przewodniczącą Rady Miasta Panią Joanną Zielińską oraz komendantem „Daru Młodzieży" kpt. ż.w. Mirosławem Peszkowskim.

Choinkę tworzy 500 żarówek rozciągniętych na półkilometrowym sznurze pomiędzy rejami. Światełka w najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza.

„Dar Młodzieży" jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. W okresie świątecznym żaglowiec był wtedy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

fot. Karol Stańczak/gdynia.pl

Fot. Piotr Lewandowski