Uczelnie pomorskie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

25 kwietnia br. JM Rektor UMG, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wziął udział w posiedzeniu Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. Spotkanie odbyło się na Politechnice Koszalińskiej.

Uczelnia w Koszalinie gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali  porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania w Koszalinie był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Minister Marek Gróbarczyk podkreślił, że opisane działania mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, rozwoju energii wiatrowej i zmieniającej się sytuacji energetycznej w Europie.  „Trudny proces przyznawania koncesji potrwa do końca tego roku. Ta inicjatywa [utworzenie konsorcjum] potrzebuje osłony naukowej i dydaktycznej, w tym przygotowania nowych kadr – to zadanie mają nasze uczelnie” – wyjaśnił minister, dodając, że działania w zakresie budowy farm wiążą się z wydatkiem rzędu 200 miliardów złotych. Środki na ten cel mają pochodzić również ze źródeł unijnych.

„Deklaracje Ministra Gróbarczyka to dla nas zielone światło do dalszych działań, które rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku”, podkreśla JM Rektor UMG, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. „Wspólnie z innymi pomorskimi uczelniami będziemy realizować zadania rozwijające gospodarkę morską, z naciskiem na morską energetykę wiatrową” – dodał Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W posiedzeniu Rady wzięli udział również: Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, a zarazem przewodniczący Porozumienia „Nauka dla Morza”, Mariola Chojnacka, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej Ministerstwa Infrastruktury, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, kontradmirał prof. dr hab. Tomasza Szubrycht, rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dr hab. inż. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka, prof. AMS, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz dr hab. inż. Małgorzata Sikora, prof. PK, koordynator z ramienia Politechniki Koszalińskiej.

W programie posiedzenia na Politechnice Koszalińskiej znalazło się wystąpienie Marioli Chojnackiej „Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”, które dotyczyło: uwarunkowań formalno-prawnych rozwoju morskich farm wiatrowych, wizualizacji mapowej, informacji o postępowaniach dotyczących pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja w sprawie kolejnych działań konsorcjum w najbliższym okresie. Ponadto ustalone zostały szczegóły dotyczące umowy konsorcyjnej.

Przypomnijmy, że 22 listopada br., podczas odbywającego się na Politechnice Gdańskiej XII Konwentu Morskiego ośmiu rektorów pomorskich uczelni podpisało porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Gośćmi obrad byli: premier RP Mateusz Morawiecki i minister Marek Gróbarczyk. Do grona uczestników projektu należą: Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Przedstawiciele tych uczelni kształcą i prowadzą badania w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w formule Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”.

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Fot. Marcin Golik

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
25.04.2022