Umowa podpisana. Rusza budowa Centrum Sportu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W 2024 roku studenci będą mogli skorzystać z nowoczesnego Centrum Sportu UMG. Dnia 2 sierpnia 2022 roku podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji – polską firmą Budimex S.A. W uroczystości udział wzięli JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, dyrektor Oddziału Północnego Mariusz Hurylski oraz dyrektor Rejonu 1 Radosław Slesar reprezentujący Generalnego Wykonawcę, firmę „Budimex S.A.”.

- Wybudowanie Centrum Sportu dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest niezwykle ważnym i priorytetowym zadaniem dla Uczelni odpowiedzialnej za kształcenie kadry morskiej - podkreśla JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. - Budowa, która rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu, jest inwestycją konieczną, na którą społeczność Uniwersytetu oczekuje od kilku lat, jednocześnie podniesie atrakcyjność Uczelni. W naszym Centrum Sportu pierwszeństwo będą mieli studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu, ale jestem przekonany, że ten obiekt będzie służył też mieszkańcom Gdyni i funkcjonował przez siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora – dodaje Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

- Kontrakt realizujemy w formule „buduj”. Przekazanie budynku Inwestorowi z pozwoleniem na użytkowanie planujemy w ciągu 22 miesięcy od daty podpisania umowy, tj. do czerwca 2024 roku. Jako Generalny Wykonawca jesteśmy wiarygodnym partnerem, cenionym za dotrzymywanie zobowiązań umownych. Do realizacji inwestycji angażujemy sprawdzonych partnerów/kontrahentów oraz doświadczoną kadrę inżynierską gwarantującą jakość i terminowość – mówi Jakub Nagraba, dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex. - Dla tego samego Inwestora realizujemy również budowę Centrum Offshore w Gdańsku, gdzie współpraca przebiega w dobrej i profesjonalnej atmosferze - dodaje Jakub Nagraba.

- Cały obiekt zaprojektowany jest tak, aby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Przykładem niech będzie przestrzeń w hali sportowej, którą będzie można w miarę potrzeb dostosować do różnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych. Można ją będzie np. szybko podzielić na trzy niezależne boiska do siatkówki, z których każde spełnia wymogi FIVB. Jeśli dodamy do tego ściankę wspinaczkową, strefę fitness, saunę, to widać, że dzięki temu obiektowi będziemy mogli znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych dla naszych studentów i pracowników – podkreśla dr Andrzej Lachowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

W skład Centrum Sportu UMG wchodzić będą m.in.:

 • pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianką wspinaczkową,
 • 4 szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym,
 • szatnia dla sędziów i pracowników z zapleczem sanitarnym,
 • 2 pokoje dla trenerów,
 • przestrzeń usługowa,
 • pokoje gościnne dla sportowców, sztabu szkoleniowego z aneksami kuchennymi i łazienkami dla 40 osób,
 • widownia dla 130 osób,
 • zaplecze sanitarne dla widzów,
 • strefa fitness i siłownia,
 • przestrzenie biurowe, sala konferencyjna, przestrzeń techniczna,
 • parking podziemny na 49 miejsc.

Najważniejsze liczby:

 • Powierzchnia zabudowy: 2199,59 m2
 • Kubatura: 38 460,21 m3
 • Powierzchnia całkowita: 6 983 m2
 • Wysokość budynku: 11,9 m
 • Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
 • Liczba kondygnacji podziemnych: 1

Projekt architektoniczny przygotowała firma ART Projekt  K&M Sp. z o.o.  
Inwestycja zrealizowana zostanie na terenie kampusu UMG przy ulicy Morskiej, w miejscu wyburzonej w 2020 roku poprzedniej hali sportowej. Z uwagi na zły stan techniczny i wysokie koszty utrzymania obiektu, modernizacja hali okazała się zbyt kosztowna i niecelowa.

Jak informuje Filip Malata, kanclerz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, plac budowy pod Centrum Sportu UMG zostanie przekazany 5 sierpnia 2022 roku. Do końca roku wykonane zostaną prace przygotowawcze, geodezyjne, roboty ziemne, konstrukcyjne oraz instalacyjne. Otwarcie kompleksu sportowego zaplanowano na drugi kwartał 2024 roku. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wynosi ok. 55 mln zł. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych i budżetu państwa, w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury.

W planach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest również budowa nowego domu studenckiego, usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Uczelni, będącego kontynuacją budowy Centrum Sportu jako etap drugi inwestycji.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
02.08.2022