Wybory regionalnego przedstawiciela do Zarządu Stowarzyszenia IAMU

Z uwagi na kończącą się kadencję UMG w pracach  Zarządu IAMU (International Association of Maritime Univeristies)  odbyły się wybory w grupie członków IAMU reprezentujących Europę i Afrykę (tzw. Europe and Africa Region 1). Następcą UMG na lata 2023-2024 została chorwacka uczelnia University of Rijeka.

Spotkanie i wybory odbyły się 23 lutego 2022 roku w trybie online. Poprowadził je JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz pełnomocnik rektora ds. IAMU - dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG.

Swoje kandydatury do pełnienia tej zaszczytnej funkcji zgłosiło 5 instytucji z naszego regionu:

• Kherson State Maritime Academy (Ukraina)
  • King Abdulaziz University Jeddah, Faculty of Maritime Studies (Arabia Saudyjska)
  • National University - Odessa Maritime Academy (Ukraina)
  • Nikola Vaptsarov Naval Academy (Bułgaria)
  • University of Rijeka, Faculty of Maritime Studies (Chorwacja).

Wszystkie uczelnie zaprezentowały swój potencjał, dokonania i plany aktywności w ramach IAMU. Po pytaniach i dyskusji przystąpiono do głosowania. Zwycięska uczelnia - University of Rijeka, Faculty of Maritime Studies - zdobyła 56 proc. głosów.

Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit pogratulował zwycięzcom, życząc owocnego angażowania się w dalsze prace IAMU oraz kontynuacji inicjatyw realizowanych przez UMG w upływającej kadencji. Podkreślił również, że celem całej społeczności morskiej wobec współczesnych wyzwań powinno być umacnianie i rozwijanie współpracy międzynarodowej.

dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG
pełnomocnik rektora UMG ds. IAMU