100 lat wielkich żagli - premiera 11 listopada w TVP3 Gdańsk

100 lat wielkich żagli - premiera w sobotę, 11 listopada

„Sto lat wielkich żagli” – na premierę filmu dokumentalnego autorstwa Aleksandra Goska zapraszamy w sobotę, 11 listopada o godz. 18.00 w TVP 3 Gdańsk.

Film dokumentalny „Sto lat wielkich żagli” to panorama stulecia poprzez kilka wybranych epizodów tej historii. W  sierpniu 1923 roku załoga żaglowca szkolnego „Lwów”, przecinając na Atlantyku linię równika, wprowadziła po raz pierwszy polską banderę na półkulę południową.

„Lwów”, „Dar Pomorza”, dzisiaj „Dar Młodzieży” to symbole naszych morskich ambicji, dokonań, wypraw, które wymienia się jednym tchem. Pionierski rejs „Lwowa” do Brazylii, podróż dookoła świata na „Darze Pomorza”, zwycięska Operacja Żagiel, dwie wokółziemskie wyprawy „Daru Młodzieży”, przylądek Horn…

Poprzez opowieści marynarzy i archiwalne zdjęcia oddany został klimat i specyfika pływania na naszych żaglowcach. Statkach tworzących legendę biało-czerwonej handlowej bandery i polskiego szkolnictwa morskiego.

„100 lat wielkich żagli” – sobota, 11 listopada 2023 r., godz. 18.00, TVP 3 Gdańsk.

A. Gosk