Akademicki Chór UMG wystąpił w Nowym Jorku

Akademicki Chór UMG wystąpił w Nowym Jorku

Akademicki Chór UMG przeżył swoją najdłuższą (jak do tej pory) trasę koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, by na zaproszenie Barnard-Columbia Chorus wziąć udział w Spring Concert.

Do tego wydarzenia chórzyści przygotowywali  się tak naprawdę trzy lata. Pierwszy termin koncertu w 2020 roku został odwołany z powodu pandemii.
Tym razem wszystko przebiegło zgodnie z planem i 22 kwietnia 2023 roku w St. Paul’s Chapel, która znajduje się na terenie campusu Columbia University w Nowym Jorku, chóry wykonały wspólnie „Te Deum laudamus” A. Dvoraka i „Missa Brevis” Z. Kodaly’ego. 

Pierwsze dzieło powstało z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Napisane zostało przez Dvoraka na zlecenie Jeannette Thurber, amerykańskiej filantropki. Po ponad 130 latach od premiery Akademicki Chór UMG mógł wykonać „Te Deum” w tym samym mieście, w którym odbyła się jego premiera.

„Missa Brevis” powstała podczas II wojny światowej. Kompozytor tworzył ją chroniąc się w podziemiach budynków w trakcie bombardowań Budapesztu. Swoje premierowe wykonanie dzieło miało w szatni Opery podczas oblężenia miasta. Ta historia dziś ma bardzo aktualny przekaz. „Missa Brevis” wybrzmiewa jako wołanie o pokój.

Na scenie chórom  towarzyszyli wspaniali soliści – Ana Victoria Serna, Gabrielle Ferrari, Mike He, Daniel Kim i Warren McCombs. Utwory wykonane zostały z towarzyszeniem orkiestry. Całością dyrygowała Gail Archer.

W niedzielę, 23 kwietnia 2023 roku w Blessed Sacrament Church Akademicki Chór UMG wykonał utwory a’capella ze swojego repertuaru – „Zdrowaś Królewno Wyborna” A. Koszewskiego i „Abendlied” J. Rheinbergera. Był to samodzielny występ, który uświetnił liturgię mszy św.

Możliwość wystąpienia przed publicznością na innym kontynencie, współpraca z amerykańskim chórem, zwiedzanie Nowego Jorku, bycie razem – to wszystko składa się na ogromne i niezapomniane przeżycia. Zapewne była to dla chórzystów podróż życia.

A niebawem Barnard-Columbia Chorus zawita do Gdyni z rewizytą. Szczegóły podamy wkrótce.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

K. Białogrodzka
23.04.2023