Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie

W dniach 22.05-25.05 w Wilkasach odbywały się Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie, w których wystartowało 87 załóg reprezentujących 36 uczelni. W imprezie takiej rangi nie mogło zabraknąć reprezentacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w szczególności, że w tym roku Nasza Uczelnia zakupiła dwa jachty klasy Omega: POL-654 oraz POL-655.

Pogoda nie rozpieszczała zawodników, przez pierwsze dwa dni w ogóle nie było wiatru, natomiast w trakcie kolejnych dwóch było go bardzo mało. Jak co roku nasi reprezentanci przeszli eliminacje jak burza. Będący w grupie eliminacyjnej "A", jacht POL-654, gdzie sternikiem jest Jędrzej Charłampowicz (pracownik KLIST) wraz z załogą w składzie Bartosz Sadowski (student WM), Oskar Maguda (student WE) oraz Igor Kamiński (student WM), zakończył na 5. miejscu, natomiast rywalizujący w grupie "B", jacht POL-655, w składzie Mateusz Grzempa (student WN) - sternik, Wiktor Kreft (student WN) oraz Kinga Brzóska (studentka WZNJ), zajął 4. miejsce.

Ostatniego dnia odbywały się wyścigi finałowe - z zaplanowanych 9 biegów, z uwagi na gasnący wiatr, udało się przeprowadzić tylko 2. O dużym pechu może mówić załoga POL-654, która po świetnym pierwszym wyścigu zaliczyła falstart w drugim, co spowodowało, iż w ogólnym rozrachunku zostali sklasyfikowani na miejscu zdecydowanie poniżej ich oczekiwań i możliwości.

Załoga dowodzona przez Mateusza Grzempę zakończyła Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie na 2. miejscu w kategorii Uczelni Społeczno-Przyrodniczych, natomiast załoga Jędrzeja Charłampowicza zajęła miejsce 4. Dzięki temu w klasyfikacji drużynowej w kategorii Uczelni Społeczno-Przyrodniczych Uniwersytet Morski w Gdyni zajął 2. miejsce.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Szklarski
26.05.2023