Bandera z s/s "Kościuszko" w pracowni konserwatorskiej

Historyczna bandera (o wymiarach 253 × 190 cm) mocno zabrudzona, z licznymi śladami zniszczeń, wymagała pilnie poddaniu zabiegom konserwatorskim, możliwym dzięki realizacji projektu „Udostępnianie zbiorów naukowo-historycznych dziedzictwa polskiego szkolnictwa morskiego”, współfinansowanego ze środków MEiN w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych”.

Banderę przekazał w latach 90. Stefan Hrabar – syn absolwenta Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z roku 1935 kpt. ż.w. Wiesława Hrabara, uczestnika wojennych konwojów, również do Murmańska, który w roku 1943  został II oficerem na „Kościuszce”. Po wojnie osiadł w RPA.

Parowiec „Kościuszko”, na którym podniesiono polską banderę w sierpniu 1930 r., należał do spółki Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe (wcześniej: Polskie Transatlantyckie Towarzystwo Okrętowe) i przed II wojną światową obsługiwał linie: północnoamerykańską, palestyńską i południowoamerykańską, odbywał też rejsy wycieczkowe. W czasie wojny, po przebudowaniu w 1941 r. w angielskiej stoczni, pełnił funkcję transportowca wojsk. W roku 1946 został sprzedany Anglikom i służył do 1950 r. (nazwa: „Empire Helford”).

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Joanna Stasiak
19.01.2023