"Dar Młodzieży" atrakcją największego zlotu żaglowców na świecie

"Dar Młodzieży" jest już w Rouen, gdzie rozpoczął się największy w tym roku zlot żaglowców – L’Armada. Biorą w nim udział 42 fregaty z całego świata.

Po dziesięciu dniach od wyjścia z macierzystego portu „Dar Młodzieży” dotarł do położonego nad Sekwaną, francuskiego miasta Rouen. Praktyki na statku szkolnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbywają studenci Wydziału Mechanicznego UMG, uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz ukraińscy studenci z National University "Odessa Maritime Academy".

- Podróż z Gdyni przebiegła zgodnie z planem, a ostatni tydzień płynęliśmy wyłącznie na żaglach” – informuje kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży”. - 8 czerwca "Dar" zacumował w Rouen. L’Armada to druga, co do popularności, po Tour de France impreza masowa we Francji. Organizatorzy spodziewają się 6 milionów odwiedzających. Jak na razie pogoda dopisuje i nabrzeża wypełniają się tłumem, a kolejka chętnych, żeby wejść na "Dar" jest coraz dłuższa. Nasi praktykanci będą brali udział w zawodach sportowych, wycieczce do Paryża oraz ulicznej paradzie załóg w centrum Rouen. W wolnym czasie mają okazję poznać piękne Rouen oraz żaglowce i statki zacumowane w porcie.

L’Armada organizowana jest w Rouen od 1980 roku, średnio co cztery lata. W zlocie uczestniczą załogi z 30 krajów i 7000 marynarzy. „Dar Młodzieży” pożegna Rouen 18 czerwca i obierze kurs na Bremerhaven.

Fot. A. Dopke

UMG Zespół ds Promocji