"Dar Młodzieży" drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

"Dar Młodzieży" drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

„Dar Młodzieży” na drugim miejscu zakończył regaty The Tall Ship Races Magellan – Elcano.  Specjalna edycja regat odbyła się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata – wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano.

Trasa regat, które rozpoczęły się 19 sierpnia 2023 r., podzielona została na dwa etapy: Falmouth – A Coruna i Lizbona – Kadyks. Pierwszy odcinek, liczący ok. 400 mil morskich etap żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zakończył na drugim miejscu. Po dopłynięciu do stolicy Portugalii, załoga Białej Fregaty uczestniczyła w trzydniowym zlocie, który zwieńczony został paradą jednostek na rzece Tag. W drugi i ostatni etap regat flota wyruszyła z Lizbony 3 września 2023 r. Dystans do Kadyksu, która pierwotnie miał wynosić 220 mil, ze względu na warunki pogodowe skrócony został prawie o połowę. Ok. 120 mil najszybciej pokonał regatowy jacht Challenge Wales, który potrzebował 13 godzin i 25 minut. „Dar Młodzieży” dotarł na metę jako drugi, po niespełna 15 godzinach.

O studentach mogę mówić tylko pozytywnie, był to dla nich pierwszy rejs „Darem Młodzieży” i spisali się piątkę – mówi komendant Rafał Szymański. - Nawet od członków innych załóg słyszeliśmy, że powinniśmy czuć się moralnymi zwycięzcami. "Dar" był największą jednostką uczestniczącą w tych regatach i najlepiej wykorzystywaliśmy niełatwe warunki, z którymi przyszło się nam się mierzyć

W ten sposób swoje pierwsze w życiu praktyki zakończyło 116 studentów I roku Wydziału Nawigacyjnego. W Kadyksie zastąpieni zostali przez rok starszych kolegów i koleżanki z wydziału, którzy spędzą na statku najbliższe dwa miesiące. Z Portugalii "Dar Młodzieży" obrał kurs na Wyspy Zielonego Przylądka i dalej w kierunku równoleżnika zero, gdzie Biała Fregata upamiętni 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec „Lwów”, szkolny statek UMG w latach 1921-1930. 

 

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Fot. Max Mudie

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
12.09.2023