"Dar Młodzieży" pierwszy na mecie drugiego wyścigu The Tall Ships Races

"Dar Młodzieży" pierwszy na mecie drugiego wyścigu The Tall Ships Races

Tegoroczna edycja regat The Tall Ships Races odbywa się na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał „Dar Młodzieży”.

Trudne warunki atmosferyczne dały się we znaki flocie jednostek już na pierwszym etapie regat, na trasie Den Helder – Hartlepool. Wśród żaglowców klasy A „Dar Młodzieży” został sklasyfikowany na piątym miejscu. W drugim, liczącym 527 mil morskich wyścigu, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dowodzony przez kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego linię mety pokonał jako pierwszy. Kolejne żaglowce spodziewane są na mecie kilkanaście godzin później. Na oficjalne wyniki należy jednak poczekać.

Na razie mamy zapewniony „Line Honours”, co jest bardzo cennym tytułem, zważywszy kolosalną przewagę nad pozostałymi jednostkami z wszystkich klas biorących udział w regatach – informuje Komendant Rafał Szymański. – Zwycięstwo zostało odniesione z mniejszą niż zwykle liczbą praktykantów. Aktualnie na statku jest ich 56, w tym 33 studentów II roku Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz 23 ukraińskich studentów Wydziału Nawigacyjnego z Odessa Maritime Academy.

Komendant „Daru Młodzieży” podkreśla, że ten wynik, w takich warunkach wymagał dużego poświęcenia i ciężkiej pracy przy obsłudze żagli.

Na trasie panowały dobre warunki wiatrowe, a w ostatnich dwunastu godzinach prędkość wiatru przekraczała 20 węzłów, a momentami było to ponad 30 węzłów. Statek osiągał bardzo dobre prędkości, przez kilka godzin płynęliśmy 14 węzłami, a najwyższa zanotowana prędkość to 15,8 węzła – dodaje Komendant Szymański.

Od soboty do środy (15-18.07.2023 r.) „Dar Młodzieży” cumować będzie we Fredrikstad. Z norweskiego portu flota jednostek popłynie do Lerwick, miasta archipelagu Szetlandów, skąd wystartuje do trzeciego i ostatniego etapu regat The Tall Ships Races 2023, którego meta zaplanowana jest w Arendal.

Fot. K. Romański

Fot. K. Romański

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
12.07.2023