„Dar Młodzieży” wypłynął ku równikowi

„Dar Młodzieży” wypłynął ku równikowi

W dniu 29 maja 2023 roku w niemal półroczny rejs wypłynął żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. „Dar Młodzieży” z praktykantami na pokładzie ma pokonać ok. 12 500 mil morskich i przejść równik. W ten sposób uczci 100. rocznicę pierwszego przekroczenia najdłuższego równoleżnika przez statek pod polską banderą - żaglowiec „Lwów”.

Na pokładzie „białej fregaty” znaleźli się studenci Wydziału Mechanicznego UMG, uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz ukraińscy studenci z National University "Odessa Maritime Academy".

Główny cel rejsu to praktyki, a przy okazji chcemy uczcić 100. rocznicę przekroczenia równika przez statek szkolny „Lwów”, statek szkolny naszej Uczelni w latach 1923-1930. Po raz pierwszy na „Darze” są studenci z Odessy. Jest to grupa 23 adeptów, którzy ze względu na wojnę nie mogą odbywać praktyk na Morzu Czarnym – powiedział JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

„Dar Młodzieży” kieruje się w stronę francuskiego Rouen. Dotrze tam 8 czerwca, weźmie udział w morskim festiwalu i zlocie żaglowców pod nazwą "L'Armada 2023". Zawita też m.in. do portów w Bremerhaven, Fredrikstad, Arendal, La Coruna, Lisbona, Cadiz czy Cape Verde. Uczestniczyć będzie w dwóch imprezach „The Tall Ships Races”. W kolejnych miesiącach praktyki na „Darze Młodzieży” odbywać będą studenci Wydziału Nawigacyjnego UMG.

Powrót „białej fregaty” do Gdyni zaplanowany jest na 11 listopada 2023 roku, w Święto Niepodległości. 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół ds Promocji

Wytworzył informację:

B. Tobieński
29.05.2023