„Dar Młodzieży” z Sultan Qaboos Sailing Trophy

„Dar Młodzieży” z Sultan Qaboos Sailing Trophy

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży” odebrał nagrodę  Sultan Qaboos Sailing Trophy.

Ceremonia wręczenia odbyła się w Dunkierce podczas zamknięcia „International Sail Training & Tall Ships Conference 2023”. Fundatorem trofeum jest Sułtan i rząd Omanu we współpracy z International Sail Training Association. Nagrodę wręczali Azza Hamoud Al Busaidi, Chargé d’Affaires Ambasady Omanu w Paryżu wraz przedstawicielami Marynarki Wojennej Omanu.

Historia Sultan Qaboos Sailing Trophy sięga 2011 roku. Od tego czasu nagroda trafia do organizacji, jednostek lub osób, które mają wybitny wpływ na szkolenie młodych ludzi pod żaglami. Przed „Darem Młodzieży” trofeum otrzymywali m.in.: norweska fregata „Christian Radich”, belgijski „Rupel” i duński „Skonnerten Jylland”.

„Było to wielkie zaskoczenie i zaszczyt, bo po medalu Janki Bielak jest to dla mnie najcenniejsza nagroda, jaką można otrzymać za szkolenie żeglarskie” – powiedział kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży”.

Jest to niesamowite, że po wielu latach „Dar Młodzieży” został doceniony za pracę, jaką nasza fregata wykonuje w celu kształcenia młodych adeptów sztuki morskiej” – podkreśla kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek, Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG. „Państwo Oman jest jednym z głównych sponsorów szkolenia żeglarskiego dla młodych ludzi na świecie. Szacuje się, że około połowa instytucji odpowiedzialnych za kształcenie narybku żeglarskiego korzysta z funduszy przyznawanych przez sułtana Omanu.

Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek oraz Komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafał Szymański uczestniczyli w Dunkierce w trzydniowej konferencji „International Sail Training & Tall Ships Conference 2023”. Temat przewodni tegorocznej konferencji brzmiał „Trening Young People at the Heart of Sail Training and The Tall Ships Races”. Dyskutowano m.in. o możliwościach szkolenia na żaglach młodzieży z całej Europy i o problemach, jakie spotykają organizacje zajmujące się kształceniem młodych ludzi. 

Jednym z głównych tematów spotkania była też organizacja przyszłorocznych regat The Tall Ship Races oraz podsumowanie mijającego sezonu. Podczas konferencji dyskutowaliśmy również o bezpieczeństwie na żaglowcach ” – dodał dyrektor Dariusz Jellonnek.   


W 2023 roku „Dar Młodzieży” uczestniczył w dwóch imprezach „The Tall Ships Races”, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.  Fregata szkolna UMG otrzymała również „Bermuda Trophy” – nagrodę za  najszybszy żaglowiec w „The Tall Ship Races”. W trwającym 248 dni sezonie na „Darze Młodzieży” praktyki odbyło 118 uczniów szkół średnich i 361 studentów z Polski, Belgii i Ukrainy.

 


Nagroda „Sultan Qaboos Sailing Trophy”

- Laudacja wygłoszona przez Vanessę Mori, Commercial Director w Sail Training International –

 

Finałowa i najbardziej prestiżowa z naszych corocznych nagród to nagroda „Sultan Qaboos Sailing Trophy”.

Nagroda ta przyznawana jest organizacji, statkowi lub osobie, która naszym zdaniem wniosła wyjątkowy wkład w szkolenie żeglarskie. Z przyjemnością stwierdzam, że w tym roku była to bardzo łatwa i jednomyślna decyzja, komu nagroda ta powinna być przyznana.

Ten majestatyczny statek klasy A, regularnie uczestniczący – od kiedy został zbudowany w 1982 r. – w regatach „The Tall Ships Races” oraz innych regatach, w tym roku wziął udział w obu seriach naszych regat: „The Tall Ships Races 2023” i „The Tall Ships Races Magellan Elcano”. Statek odegrał znaczącą rolę w sukcesie wszystkich 9 wydarzeń portowych - począwszy od Den Helder pod koniec czerwca, a kończąc na Kadyksie w połowie września.

Podczas tegorocznych letnich wydarzeń, oprócz stałej załogi liczącej 32 osoby, statek ten powitał na swoim pokładzie 230 młodych kadetów.

Ci młodzi ludzie mogli skorzystać z doskonałego programu szkolenia żeglarskiego prowadzonego na pokładzie statku, doświadczyli życia na morzu, poznali innych młodych ludzi z całego świata. Wnieśli wspaniały i kolorowy wkład we wszystkie wydarzenia portowe i zdobyli po drodze kilka nagród w wyścigach.

Statek ten i jego załoga po raz kolejny w tym roku zapewnili nieocenione wsparcie przy organizacji „Sail Training International”, goszcząc naszych oficerów ds. komunikacji na wszystkich etapach regat i na wszelkie sposoby pomagając naszej Komisji Regatowej, zapewniając wszystkim biorącym udział w regatach „The Tall Ships Races” bezpieczeństwo i dobry przepływ informacji.   

Na szczególną uwagę zasługuje kapitan statku, który uosabia wszystko, co jest ważne w szkoleniu żeglarskim. Prawdziwy dżentelmen. Daje przykład, zachęcając młodych ludzi do korzystania ze wszystkiego, co ma do zaoferowania życie na statku i do poszerzania horyzontów poprzez nawiązywanie przyjaźni na całe życie z załogami innych statków z całego świata. Uczciwy i szczery, pozytywnie nastawiony, zręczny dyplomata z dużym poczuciem humoru, chętny do pomocy w każdy możliwy sposób. Zgodnie wyrażamy nasze serdeczne podziękowania i wdzięczność temu ukochanemu i cenionemu członkowi rodziny szkoleniowców żeglarskich.

Zwycięzcą nagrody „Sultan Qaboos 2023 Sailing Trophy” jest, należący do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, polski statek szkolny “Dar Młodzieży”!

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
18.11.2023