„Dar Młodzieży” z wyróżnieniem „Rejs Roku 2022”

W piątek, 3 marca 2023 roku odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich trofeów w żeglarstwie morskim - Nagród Honorowych REJS ROKU.

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Dar Młodzieży” otrzymał honorowe wyróżnienie „Rejs Roku 2022” za, jak uzasadniło jury, wkład w historię polskich żagli:

„40 lat fregaty „Dar Młodzieży” – flagowego żaglowca polskiej bandery. Ponad 20 tysięcy przeszkolonych pod żaglami przyszłych oficerów i kapitanów floty handlowej, rejsy wokółziemskie, opłynięcie Hornu, jeden z najpopularniejszych przedstawicieli światowej flotylli żaglowców szkolnych.”

Wyróżnienie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odebrali: prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit – Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński, prof. UMG – Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich oraz kpt. ż.w. Rafał Szymański – Komendant „Daru Młodzieży”.

Honorowymi wyróżnieniami uczczono również 40 lat barkentyny ORP "Iskra” i 30 lat brygu „Fryderyk Chopin”.

Nagrodę główną - Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2022 odebrali Michał Palczyński i Aleksandra Rapp za trzy i półmiesięczny rejs - dwuosobową wyprawę na jachcie “Crystal” wzdłuż łańcucha Aleutów.

Nagrody Rejs Roku - Srebrny Sekstant przyznawane są od roku 1970 roku. Uroczystość wręczenia odbyła się 3 marca 2023 roku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca, na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą przez "Dar Pomorza" nocą z 1 na 2 marca 1937 roku.

Źródło: gdansk.pl
fot. Marek Zwierz