Drugie miejsce "Daru Młodzieży" po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Drugie miejsce Daru Młodzieży  po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Regaty Magellan – Elcano to specjalna edycja The Tall Ship Races, które odbywają się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata – wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano. Jednak, ze względu na pandemię koronawirusa impreza nie mogła się odbyć w 2021 roku. Trasa podzielona została na dwa etapy: Falmouth – A Coruna i Lizbona – Kadyks. Za jednostkami uczestniczącymi w regatach pierwszy etap, liczący ok. 400 mil morskich.

Zajęliśmy drugie miejsce, za nami prawie 3 doby wyścigu, na mecie minimalnie wyprzedził nas Fryderyk Chopin. Słaby wiatr (3-4 węzły) nie był naszym sprzymierzeńcem i tylko momentami powiało silniej. W załodze debiutanci – 116 studentów po pierwszym roku Wydziału Nawigacji, dla nich to pierwszy raz na morzu. Spisują się bardzo dobrze, najważniejsze, że są chętni do pracy i nauki – mówi komendant Rafał Szymański.

Z A Coruna jednostki uczestniczące w regatach skierują się do Lizbony, skąd 3 września wystartują do II etapu regat Magellan – Elcano. Żaglowce do pokonania będą miały ok. 200 mil na trasie Lizbona – Kadyks. Zakończenie regat zaplanowano 7 września. Z Portugalii, po zmianie praktykantów, "Dar Młodzieży" obierze kurs na Wyspy Zielonego Przylądka i dalej w kierunku równoleżnika zero, gdzie Biała Fregata upamiętni 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec „Lwów”, szkolny statek UMG w latach 1921-1930. 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
26.08.2023