Dzień Małego Studenta śladami Wilczka Morskiego

Dzień Małego Studenta śladami Wilczka Morskiego

Spotkanie z władzami Uczelni, zwiedzanie laboratoriów, zajęcia z fizyki i pieczenie bułeczek, a na koniec spotkanie z Wilczkiem Morskim. To tylko część z atrakcji przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji Dnia Małego Studenta.

Dzień Małego Studenta jest wydarzeniem cyklicznym, które odbywa się rokrocznie podczas wakacji. Tradycję rozpoczęły „Morskie Półkolonie” przerwane przez epidemię koronawirusa. Kolejne spotkania z dziećmi przyjęły formę „Dnia Małego Studenta”. W tym roku wydarzenie odbyło się ostatniego dnia wakacji, a udział w nim wzięło 40 dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Już o godzinie 8:00 gmach Uniwersytetu wypełnił się radosnym gwarem przyszłych, małych studentów, którzy w towarzystwie rodziców przybyli na spotkanie organizacyjne. Dzieci dowiedziały się, jaki jest program całego dnia oraz zapoznały się z listem pozostawionym przez Wilczka Morskiego, który napisał:

Witam Was w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na Dniu Małego Studenta.
Odwiedzicie dzisiaj kilka miejsc, w których miałem okazję być. Zostawiłem w nich swój ślad. Ciekawi mnie, czy odnajdziecie wszystkie te miejsca.

Otrzymacie od moich pomocników specjalne karty. Z każdego miejsca, w którym byłem, a do którego traficie, otrzymacie pieczątkę.
Jeśli uda się Wam zebrać wszystkie pieczątki, traficie do sali, w której będę na Was czekał.

Po spotkaniu organizacyjnym i pożegnaniu z rodzicami uczestnicy Dnia Małego Studenta skierowali się wraz z opiekunami do Sali Senatu na spotkanie z władzami Uczelni. Dzieci zostały przywitane przez dr. hab. Dariusza Barbuchę, prof. UMG – Prorektora ds. nauki i dr. hab. Sambora Guze, prof. UMG – Prorektora ds. kształcenia. Spotkanie rozpoczęło się od uderzenia w dzwon, zgodnie z obowiązującą w naszej Uczelni tradycją rozpoczynania obrad Senatu. W rozmowach z dziećmi nie zabrakło wątków dotyczących działalności Uczelni i jej historii. Na zakończenie wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

Następnie nasi najmłodsi goście podzieleni zostali na grupy i podążając śladami Wilczka Morskiego, udawali się do kolejnych miejsc, w których przygotowane zostały dla nich ciekawe zajęcia i warsztaty, a wśród nich:

  • spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Gdyni,
  • zajęcia sensoryczne i pieczenie bułeczek,
  • ciekawe doświadczenia fizyczne,
  • nauka przetrwania na morzu,
  • spotkanie z historią i morskimi ceremoniami w Sali Tradycji,
  • zwiedzanie laboratoriów, w tym Symulatora Siłowni Okrętowej i Symulatora Elektrowni Okrętowej.

Każdy uczestnik mógł również wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

Dzień Małego Studenta zakończył się o godz. 15:00. Każde dziecko otrzymało dyplom, książkę z pamiątkową zakładką i worek z logo Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Upominki wręczał sam Wilczek Morski.

Wszystkim opiekunom i pracownikom zaangażowanym w organizację i prowadzenie zajęć serdecznie dziękujemy!

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy dzieci pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni do udziału w kolejnej edycji Dnia Małego Studenta w przyszłym roku.

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół ds Promocji

Wytworzył informację:

M. Zajk
05.09.2023