Dzień Otwarty "Daru Młodzieży" – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

Dzień Otwarty "Daru Młodzieży" – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!

W niedzielę, 10 grudnia 2023 r. zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie „Daru Młodzieży”. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dostępna będzie w godz. 10:00 – 17:00. Na zakończenie Dnia Otwartego na statku zabłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście!

Chętni będą mogli wejść na „Dar Młodzieży” cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni 10 grudnia, w godz. 10:00-17:00. Zwiedzającym udostępnione zostaną przestrzenie pod pokładem, gdzie zapoznają się z warunkami towarzyszącymi praktykantom oraz załodze podczas rejsów. W rolę przewodników wcielą się studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także załoga „Daru Młodzieży”. 

Będzie to okazja, by ze szczegółami dowiedzieć się, jak przebiegają praktyki na żaglowcu, jak wygląda dzień powszedni, jakie to uczucie, kiedy przez kilka tygodni nie schodzi się na ląd. Zwiedzający przekonają się, że słynny gdyński Plac Kaszubski jest również … na żaglowcu, a w salonie kapitańskim zobaczą najnowsze trofeum, którym nagrodzony został „Dar Młodzieży” – „Sultan Qaboos Sailing Trophy”, najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną przez Sail Training Organization.

Po godz. 16:00 ze świątecznym repertuarem wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją dr. Karola Hilli.

O godz. 17:00 JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit w towarzystwie Prezydenta Miasta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka i kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego, komendanta „Daru Młodzieży” włączą świąteczną iluminację na najwyższej choince w Trójmieście.

 

"Dar Młodzieży" jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka wiszą na szczytach wszystkich masztów. W najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 200 metrów sznura i 200 żarówek.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. Żaglowiec w grudniu był wówczas u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

11 listopada „Dar Młodzieży” powrócił do macierzystego portu z prawie półrocznego rejsu, podczas którego przekroczył równik, upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowca Szkoły Morskiej w Tczewie.

W trakcie trwającego 248 dni sezonu „Dar Młodzieży” pokonał dystans 21 131 mil morskich, zawitał do 20 portów w 11 krajach, a jego pokład odwiedziły 116 903 osoby.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
28.11.2023