Międzynarodowa Konferencja Edukacji Morskiej

W dniach 21-25 września 2023 roku JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit uczestniczył w International Maritime Education Conference. Wydarzenie to odbyło się w Dalian Maritime University.

JM Rektor jako przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich IAMU był gościem honorowym konferencji, w której udział wzięli również Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO Pan Kitack Lim oraz Rektor World Maritime University Prof. Maximo Meija. W wydarzeniu uczestniczyli rektorzy oraz przedstawiciele władz prawie 30 uczelni morskich z całego świata.

Konferencja odbywała się pod hasłem „Emerging Technology: Empowering Maritime Education and Sustainable Shipping Industry”. 24 września odbyły się trzy panele dyskusyjne z udziałem 28 mówców. Prelegenci przestawili swoje perspektywy dotyczące niektórych nadrzędnych zagadnień związanych z edukacją morską i omówili sposoby ich rozwiązania. Uczestniczący w konferencji jako Keynote Speaker JM Rektor wygłosił referat pt. „The Future in Marine Shipping and a Balanced Reaction of the Maritime Education Sector to Technology Development”.

Wizyta była też okazją do rozmów z władzami Dalian Maritime University nt. uszczegółowienia kierunków dalszej wspólnych działań w ramach umowy podpisanej przez Rektorów obu Uczelni w kwietniu 2023 roku.

Podczas pobytu w Dalian JM Rektor dzięki lokalnemu centrum kontroli ruchu statków obserwował pozycję „Daru Młodzieży” płynącego w kierunku równika.

B. Tobieński