Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłysła na „Darze Młodzieży”

Choinka na „Darze Młodzieży” już świeci. W niedzielę, 10 grudnia 2023 roku, świetlną girlandę w kształcie choinki na grotmaszcie szkolnej fregaty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapalili wspólnie JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek, komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż. w. Rafał Szymański oraz dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek

Widać ją nawet z Helu. Jej wierzchołek sięga niemal 60 metrów ponad poziom morza. Tworzy ją 200 metrów sznura i 200 żarówek. Świetlna choinka na grotmaszcie „Daru Młodzieży” rozbłysła tradycyjnie w grudniu już po raz szósty.

JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podczas uroczystości odpalenia świątecznych światełek na „Darze Młodzieży” zaznaczył związek fregaty z jej macierzystym portem – Gdynią:

– To największa choinka w Trójmieście. Wielu naszych studentów, a zwłaszcza absolwentów, spędza święta w morzu. I to jest taki symboliczny gest. Tę tradycję będziemy kultywować. Wielokrotnie podkreślałem, że na rufie mamy wielki napis „Gdynia” i chcielibyśmy być blisko z mieszkańcami Gdyni.

Dodatkową atrakcją niedzielnego dnia była możliwość bezpłatnego zwiedzenia szkolnej fregaty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którą tego dnia odwiedziło niemal 2300 osób.

Dzień Otwarty na „Darze Młodzieży” rozpoczął się o godzinie 10:00. Zwiedzający mogli wejść pod pokład i poznać warunki, które towarzyszą praktykantom i załodze podczas rejsów. W rolę przewodników wcielili się studenci Uniwersytetu Morskiego oraz załoga „Daru Młodzieży”. Dzień Otwarty był doskonałą okazją, by ze szczegółami dowiedzieć się, jak przebiegają praktyki na żaglowcu, jak wygląda dzień powszedni, jakie to uczucie, kiedy przez kilka tygodni nie schodzi się na ląd.

Odwiedzający „Dar Młodzieży” mieli okazję posłuchać również świątecznego repertuaru w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego pod dyrekcją dr. Karola Hilli.

"Dar Młodzieży" jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka wiszą na szczytach wszystkich masztów. Świetlną iluminację na żaglowcu można oglądać na końcu molo Południowego, przy nabrzeżu Pomorskim.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. Żaglowiec w grudniu był wówczas u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

Fot. Jakub Strzelczyk Photography

B. von Schada Borzyszkowska