Odszedł doc. dr inż. Adolf Fiałkiewicz

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Pana doc. dr. inż. Adolfa Fiałkiewicza, Dyrektora Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Prorektora ds. Nauczania, a następnie ds. Kształcenia.

Adolf Fiałkiewicz urodził się 18 lipca 1929 roku. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechnik Gdańskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera chemii. Na Politechnice rozpoczął pracę już w roku 1950 jako zastępca asystenta w Katedrze Fizyki, następnie jako asystent i  starszy asystent. Od 1953 do 1955 równolegle z pracą na uczelni pełnił obowiązki delegata Ministra Szkolnictwa Wyższego do spraw Młodzieży na okręg Gdański. W 1956 podjął pracę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w charakterze adiunkta i pełnił funkcję szefa Katedry Fizyki.

W 1968 roku obronił pracę doktorską pt.: „Dekontaminacja powierzchni krytych farbami okrętowymi”, otrzymując tytuł doktora nauk technicznych. W roku 1969 przeniósł się do pracy w Wyższej Szkole Morskiej, gdzie w listopadzie otrzymał od ministra żeglugi powołanie na stanowisko docenta.

W Wyższej Szkole Morskiej pełnił kolejno funkcje: kierownika Zespołu Fizyki i Chemii, następnie Kierownika Zakładu Nauk Podstawowych Instytutu Nawigacji, Dyrektora Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii na Wydziale Nawigacyjnym oraz Prorektora ds. Nauczania (1977 - 1984), a następnie ds. Kształcenia (1984 -1987).

W Wyższej Szkole Morskiej organizował od postaw pracownie i laboratoria dla przedmiotów takich jak fizyka i chemia. Opracował system pracy dydaktyczno-naukowej  i wdrożył go w praktyce, uzyskując bardzo dobre wyniki. Autor lub współautor publikacji naukowych, a także wielu podręczników i skryptów akademickich.

Za zasługi dla rozwoju szkolnictwa wyższego został odznaczony Krzyżem Zasługi, Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również liczne nagrody, w tym od Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej za szczególne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i wychowawcze oraz za wyróżniające wyniki w kierowaniu uczelnią. Przez szereg lat pełnił funkcję sekretarza Komitetu Uczelnianego Zjednoczonej Partii Robotniczej na uczelni. Pracował również jako pracownik dydaktyczny i wykładowca na statkach szkolnych "Dar Pomorza", "Horyzont" i "Dar Młodzieży".

Doc. dr. inż. Adolf Fiałkiewicz zmarł 14 lipca 2023 roku. W bólu łączymy się z Jego Rodziną i Najbliższymi.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 27 lipca 2023 roku (czwartek) o godzinie 13:15 w Nowej Kaplicy na cmentarzu "Srebrzysko" w Gdańsku.

M. Malinowska
20.07.2023