Parada Niepodległości 2023 i powitanie "Daru Młodzieży"

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni świętowała w tradycyjnej gdyńskiej paradzie. Po jej zakończeniu powitaliśmy "Dar Młodzieży".

Główny akcent Gdyńskich Urodzin Niepodległej to barwna, wielotysięczna parada, która punktualnie o godz. 12:00 wyruszyła spod Urzędu Miasta, by ulicą Świętojańską dotrzeć do Skweru Kościuszki pod pomnik Polski Morskiej. W przemarszu wzięły udział władze Uczelni, Senat UMG, wykładowcy, pracownicy i studenci wszystkich wydziałów Uniwersytetu, tworząc jedną z największych grup uczestniczących w paradzie. Po jej zakończeniu studenci i pracownicy Uczelni uwiecznili swoją obecność tradycyjnym zdjęciem w Parku Rady Europy i zaproszeni zostali na marcińskie rogale i grochówkę.

Następnie pod pomnikiem Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, parlamentarzystów, dowództwa Marynarki Wojennej oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Z ramienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w asyście kompanii reprezentacyjnej kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej, złożyli: JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG i Kanclerz mgr Filip Malata. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy parady, mieszkańcy Gdyni udali się na Nabrzeże Pomorskie, by tłumnie powitać powracający po prawie półrocznym rejsie „Dar Młodzieży”.

Chciałbym podziękować Państwu za tak liczną obecność na naszej uroczystości - powiedział prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. By uczcić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą, a był to nasz żaglowiec szkolny "Lwów", zdecydowaliśmy się na tę wyjątkową wyprawę. Studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego popłynęli w stronę równika, zadanie wykonali i szczęśliwe wrócili. W ostatnich tygodniach pogoda m.in. na Morzu Północnym nie była najlepsza, data 11 listopada, którą zaplanowaliśmy w maju była zagrożona. Na szczęście statek w pełnym składzie dzisiaj powrócił. Dziękuję wszystkim na burcie, miasto powinno być dumne z tego statku - dodał JM Rektor.

To wielka radość i wielka duma, że w bardzo symbolicznym dniu, 11 listopada, kiedy cała Polska cieszy się Świętem Niepodległości, żaglowiec, który jest symbolem Polski Morskiej, wpływa do portu macierzystego po historycznym rejsie - powiedział prezydent Gdyni, dr Wojciech Szczurek. - Załogo, witamy Was bardzo serdecznie, podziwialiśmy Was za wspaniały wyczyn nawiązujący do historii sprzed 100 lat. Panu Rektorowi, całemu środowisku akademickiemu Uniwersytetu Morskiemu w Gdyni serdecznie gratuluję tego rejsu, to jest naprawdę wielkie wyzwanie.

Dziękujemy bardzo pracownikom, wszystkim studentom za tak liczny udział w dzisiejszych uroczystościach. Dzięki Waszej obecności godnie zaprezentowaliśmy Uniwersytet Morski w Gdyni.

Do zobaczenia za rok!

Fot. M. Czarniak