Pierwsze posiedzenie Międzynarodowej Rady Wykonawczej IAMU pod przewodnictwem JMR prof. Adama Weintrita

W dniach 17-18 kwietnia 2023 r. w Finlandii, w siedzibie Satakunta University of Applied Sciences (Rauma), odbyło się posiedzenie Międzynarodowej Rady Wykonawczej (International Executive Board) IAMU. W spotkaniu tym wzięli udział nowo wybrani przedstawiciele uczelni morskich reprezentujący poszczególne regiony świata oraz pracownicy sekretariatu IAMU w Tokio. Zebraniu przewodniczył JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który w bieżącej kadencji pełni funkcję Przewodniczącego Stowarzyszenia. Ze strony UMG w posiedzeniu uczestniczyli także Prorektor ds. współpracy i rozwoju - prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk  oraz pełnomocnik Rektora ds. IAMU – dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG.

Podczas posiedzenia IEB omówiono i zatwierdzono szereg kluczowych spraw dotyczących funkcjonowania Stowarzyszenia, m.in. kwestie dotyczące kryteriów przyjmowana nowych członków. Przeanalizowano również stan realizacji projektów realizowanych aktualnie przez poszczególne konsorcja i zespoły badawcze w ramach Stowarzyszenia. Członkowie IEB zatwierdzili ostatecznie projekty wyselekcjonowane w ostatnim konkursie. Dyskutowano również o wyzwaniach związanych z niżem demograficznym. Zapowiedziano i przedyskutowano także szczegóły dotyczące: posiedzenia IEB, Zgromadzania Ogólnego IAMU - The Annual General Assembly (AGA) oraz międzynarodowej konferencji, planowanych na październik br. w Finlandii.

A. Przybyłowski