Podwójne zwycięstwo "Daru Młodzieży"!

Po tradycyjnej ulicznej paradzie załóg w norweskim Fredrikstad odbyła się uroczystość wręczania nagród za drugi etap regat The Tall Ships Races 2023. Bezapelacyjne zwycięstwo "Daru Młodzieży" na trasie Hartlepool – Fredrikstad oznaczało, że komendant Rafał Szymański mógł wznieść dwa puchary: za I miejsce w klasie A i „Line Honours” – nagroda dla pierwszego statku na mecie.

- Gratulacje odbierałem jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników, a członkowie pozostałych ekip wyrażali podziw dla naszej załogi, która na tym etapie dała z siebie wszystko – mówi kapitan Rafał Szymański, komendant "Daru Młodzieży". - Średnia prędkość z 12 godzin była powyżej 14 węzłów, myślę, że to jeden z lepszych wyników statku w ostatnich latach. Wykorzystaliśmy optymalne warunki i jest to sukces całej załogi, choć muszę przyznać, że po pierwszym etapie myślałem, żeby się wycofać z regat. Praktykantów jest w sumie 56 i dostali solidnie w kość. Duży ukłon z mojej strony w kierunku studentów z II roku Wydziału Mechanicznego UMG oraz 23 ukraińskich studentów Wydziału Nawigacyjnego z Odessa Maritime Academy. Tworzą jeden, zgrany team.

Jak podkreśla komendant Szymański, fajnie jest wygrać, ale najważniejsze jest szkolenie.

Z Fredrikstad „Dar Młodzieży” obiera kurs na Szetlandy, z dwudniowym przystankiem w Sirevåg na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Flotę jednostek, która przybędzie do Lerwick, powita księżniczka Anna. W dniach 26-29 lipca 2023 odbędzie się tam żeglarskie święto, po którym jednostki biorące udział w The Tall Ships Races 2023 wystartują do trzeciego i ostatniego etapu tegorocznych regat na trasie Lerwick – Arendal.

Fot. A. Dopke

B. Tobieński