Seminarium UMG poświęcone żegludze autonomicznej

Seminarium UMG poświęcone żegludze autonomicznej

W dniu 30 listopada 2023 roku z inicjatywy JM Rektora UMG prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita w Sali Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się pierwsze ogólnouczelniane seminarium poświęcone problematyce żeglugi autonomicznej.

W seminarium uczestniczyli profesorowie reprezentujący wszystkie Wydziały Uczelni, byli obecni również przedstawiciele świata biznesu oraz środowiska studentów. Spotkanie prowadził JM Rektor, który witając uczestników seminarium, zwrócił uwagę na wagę tego wydarzenia:

Data dzisiejszego seminarium jest chwilą historyczną dla rozwoju naszej Uczelni. Przypomnę, że15 kwietnia 2021 roku zorganizowałem podobne seminarium, które dedykowane było wówczas morskiej energetyce wiatrowej. Od tego czasu uruchomiliśmy na wszystkich wydziałach studia poświęcone tematyce offshore i jesteśmy obecnie jednym z ważniejszych graczy w tym obszarze, głównie dzięki badaniom środowiskowym realizowanym przez Instytut Morski UMG w ramach projektów związanych z MEW.

Dzisiaj stoimy przed kolejnym wyzwaniem i kolejnym celem do osiągnięcia. Tym razem jest nim żegluga autonomiczna. Morskie autonomiczne statki nawodne MASS (Maritime Autonomous Surface Ship) już pływają, natomiast istotę problemu, który chcemy dzisiaj omówić, stanowi żegluga autonomiczna, czyli zagadnienie znacznie szersze, wymagające międzynarodowej standaryzacji w kontekście nie tylko technologicznym, ale także – a  może przede wszystkim – prawnym, z uwzględnieniem oczywiście czynnika ekonomicznego, ekologicznego i bezpieczeństwa na morzu –umożliwiając swobodne poruszanie się statków autonomicznych na wodach całego świata. 

JM Rektor zwrócił uwagę na szczególną misję i zadania stojące przez Uniwersytetem jako wyższą uczelnią morską, która w spektrum swoich aspiracji, zainteresowań i działań, zarówno odnośnie badań naukowych, jak i kształcenia, musi mieć wszystko, co się dzieje na morzu, co jest związane z rozwojem technologii morskiej, mówiąc krótko, która musi przewidywać, co może się wydarzyć na morzu w niedalekiej przyszłości.

Żegluga autonomiczna jest obszarem coraz śmielej zagospodarowywanym przez uczelnie morskie na całym świecie – tworzone są nowe laboratoria, zakłady, katedry, instytuty, nowe kierunki i specjalności, realizowane są coraz bardziej wyrafinowane projekty badawcze. Celem seminarium było wyznaczenie kierunku, w którym powinien podążyć Uniwersytet Morski w Gdyni.

Na tym etapie ważna staje się próba zidentyfikowania potencjalnych obszarów zainteresowań, ze wskazaniem z naszego grona konkretnych specjalistów, którzy już mają pewne dokonania w obszarze żeglugi autonomicznej, a także wyłonienia tych pracowników, którzy chcieliby wejść w te obszary tematyczne w najbliższym czasie.

Uczestnicy spotkania poruszyli w dyskusji szereg aspektów związanych w uruchomieniem w Uczelni studiów dedykowanych tematyce MASS. Przedmiotem rozmów były m.in. kwestie szeroko rozumianej dydaktyki, ale również zapotrzebowania rynku, procesów legislacyjnych i zaplecza logistycznego do realizacji planowanego przedsięwzięcia.

Uczestnicy seminarium zgodnie przyznali, iż miarą sukcesu uruchomienia kolejnego obszaru studiów w Uniwersytecie będzie ścisła współpraca wszystkich wydziałów Uczelni i zaangażowanie zespołu ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki.

Zwrócono uwagę na szczególnie korzystną lokalizację naszej Uczelni, jak również posiadane przez nią statki, które mogą zostać wykorzystane do szkoleń i symulacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Wskazano również na możliwość skorzystania z modeli statków w Ośrodku manewrowym w Iławie.

Eksperci biorący udział w spotkaniu zwrócili uwagę na konieczność ścisłej współpracy z biznesem oraz organizacjami międzynarodowymi, w tym IMO czy IAMU. Zaznaczyli, iż współpraca z biznesem oznacza również skonfrontowanie planów rozwoju nowego obszaru działania Uczelni z rzeczywistymi potrzebami przemysłu.

Podsumowując pierwsze seminarium dedykowane zagadnieniom żeglugi autonomicznej, JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit stwierdził, iż światowy shipping już wkrótce będzie potrzebował specjalistów w zakresie obsługi statków bezzałogowych, a uruchomienie studiów w tym zakresie może zaowocować na przestrzeni kilku lat zainteresowaniem naszą Uczelnią studentów z całej Europy, oczywiście tylko wtedy, jeśli właściwie będziemy rozpoznawać zapotrzebowanie rynku i dominujące trendy rozwoju.

Pełnomocnikiem JM Rektora UMG ds. żeglugi autonomicznej jest prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Zbigniew Burciu.

W kolejnym seminarium poświęconym tematyce żeglugi autonomicznej planowany jest udział przedstawicieli świata biznesu związanego z MASS.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. von Schada Borzyszkowska
30.11.2023