Dar dla Sali Tradycji - pamiątki po Tadeuszu Piotrowskim - IV mechaniku na m/s "Piłsudski"

Tadeusz Piotrowski

Archiwalia Sali Tradycji wzbogacił dar krewnego Tadeusza Piotrowskiego – absolwenta Wydziału Mechanicznego gdyńskiej PSM z roku 1935. Po otrzymaniu dyplomu Tadeusz Piotrowski podjął pracę w spółce Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe, a w lutym 1938 r. zamustrował na należący do GAL-u transatlantyk m/s „Piłsudski”. 26 listopada 1939 r., , gdy „Piłsudski”, przystosowany do roli transportowca, wyszedł z Newcastle do Australii, lecz trafił na miny, IV mechanik Tadeusz Piotrowski zginął, a oprócz niego także i kapitan Mamert Stankiewicz.  Wśród przesłanych z Warszawy oryginałów znajdują się m.in.: świadectwo urodzenia z 15 lutego 1912 r., w języku rosyjskim, świadectwo dojrzałości z 16 maja 1934 r., dyplom ukończenia Wydziału Mechanicznego PSM z 10 września 1935 r., świadectwo ukończenia Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu na Wołyniu (z wykazem ocen – „ostateczny postęp zadowalniający”) – z datą 26 czerwca 1936 r. i podpisem komendanta mjra Jana Filipowicza. Są także: kartki pocztowe do rodziców z fotografią transatlantyku, listy do rodziców i siostry pisane na papierze firmowym z emblematem GAL-u i napisem: GAL M/S PIŁSUDSKI LINJE ŻEGLUGOWE S.A.” (pis. oryg.), fotografie Tadeusza Piotrowskiego, również z kolegami i rodziną, a także list z 16 stycznia 1935 r. od dyrektora PSM kadm. Adama Mohuczego do ojca Tadeusza – inż. Zygmunta Piotrowskiego. Nadesłany też został pamiątkowy medal z 1935 r. z okazji XV-lecia odzyskania morza z legitymacją i wpisem poświadczającym, że „Tadeusz Piotrowski, zamieszkały w Warszawie ul. …, nabył bronzowy Medal Pamiątkowy XV-lecia Odzyskania Dostępu do Morza, przyczyniając się do zasilenia Funduszu Akcji Kolonjalnej" (pis. oryg.).

Pośrodku Tadeusz Piotrowski

T. Piotrowski