Tytuł doktora honorowego Odessa Maritime Academy przyznany śp. prof. Bogumiłowi Łączyńskiemu

W dniu 23 października 2023 roku w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się uroczyste wręczenie najbliższej Rodzinie śp. prof. Bogumiła Łączyńskiego dyplomu Honorowego Doktora Nauk przyznanego Profesorowi pośmiertnie przez National University „Odessa Maritime Academy”.

Tytuł Doktora Honorowego Rada Naukowa National University „Odessa Maritime Academy” przyznała śp. prof. Bogumiłowi Łączyńskiemu w uznaniu za znaczący wkład Profesora w rozwój edukacji morskiej i szkoleń morskich.

Dyplom z rąk JM Rektora UMG prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita odebrali żona śp. prof. Bogumiła Łączyńskiego Pani Jolanta Łączyńska oraz syn Tomasz Łączyński.

W uroczystości udział wzięli byli rektorzy Uczelni – prof. Piotr Jędrzejowicz, prof. Józef Lisowski, prof. Piotr Przybyłowski, prof. Romuald Cwilewicz, prof. Janusz Zarębski, jak również obecne władze Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Dziekani oraz pracownicy administracji Uczelni.

Rektorzy Uniwersytetu w serdecznych słowach wspomnieli lata ich współpracy z prof. Bogumiłem Łączyńskim, podkreślając Jego wybitne zasługi dla Uczelni, rozwoju współpracy międzynarodowej, w tym zaangażowania w prace nad powołaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (International Association of Maritime Universities IAMU), któremu obecnie przewodniczy JM Rektor UMG prof. dr hab. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Dr inż. kpt ż.w. BOGUMIŁ ŁĄCZYŃSKI, prof. UMG, Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG w kadencji 2020-2024, urodził się 9.08.1952 r. w Gdańsku. Swoją przygodę z naszą uczelnią rozpoczął w 1971 r., kiedy podjął studia na Wydziale Nawigacyjnym ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej. W latach 1972-1976 swoje studia kontynuował w Wyższej Inżynierskiej Szkole Morskiej w Odessie. W roku 1983 obronił pracę doktorską w Wyższej Inżynierskiej Szkole Morskiej w Leningradzie, uzyskując tytuł doktora nauk technicznych w specjalności transport morski. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej otrzymał w 1990 roku.

Zawodowo związał się z Uczelnią w 1977 r. kiedy podjął pracę w Instytucie Eksploatacji Statku Wydziału Nawigacyjnego jako asystent stażysta. Następnie  w 1998 r. został profesorem nadzwyczajnym WSM. W latach 1998-2006 był dyrektorem Instytutu Eksploatacji Statku następnie kierownikiem Katedry Eksploatacji Statku. Pełnił również funkcję prorektora ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni w latach 2001-2002. Był członkiem czterech kadencji Senatu Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej w Gdyni w latach 1999-2012. W kadencji 2012 – 2016 został wybrany prodziekanem Wydziału Nawigacyjnego. Inicjator budowy i autor koncepcji laboratoriów oraz symulatorów ładunkowego i zarządzania statkiem, umiejscowionych w Katedrze Eksploatacji Statku. Był pomysłodawcą i kierownikiem studiów podyplomowych „Modern Ship Management” prowadzonych na Wydziale Nawigacyjnym UMG.

Poza pracą dydaktyczną, był współzałożycielem i wieloletnim wicedyrektorem Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami w Iławie, wieloletnim członkiem, a od 2020 wiceprzewodniczącym, Rady Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska w Iławie. Nieprzerwanie od 1991 do 2020 roku był również dyrektorem firmy Academy Maritime Services Ltd., zajmującej się rekrutacją polskich marynarzy i studentów do pracy na statkach.

Profesor Bogumił Łączyński był promotorem ponad 200 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich oraz recenzentem około 300 prac dyplomowych.  Był również autorem około 200 publikacji branżowych i naukowych.

W latach 2012-2016 pełnił funkcję ławnika w Izbie Morskiej w Gdyni. Był członkiem-założycielem organizacji STAMI (Stena Association of Maritime Universities), członkiem-założycielem w 1992 roku APMAR - Związku Agentów i Morskich Przedsiębiorstw Rekrutacyjnych, członkiem-założycielem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej (1994), członkiem komitetów wydawniczych Editorial Committee of IAMU Academic Affairs Committee, Komitetu Naukowego Konferencji TransNav w latach 2005-2023.

Bogumił Łączyński należał do Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego - Oddział Morski, Stowarzyszenia Ship Menedżerów Polskich, IMSF (International Marine Simulator Forum), SIGGTO (The Society of International Gas Tanker and Terminal Operators), Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Morskich oraz sekcji IMO przy PRS w latach 1999-2002. W roku 2022 został wybrany Wiceprzewodniczący Związku Armatorów Polskich. Od roku 2011 był członkiem komitetu naukowego Analele Universitatii Maritime Di Constanta. Współtwórca i członek wielu ciał  Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (IAMU). Od 2000 do 2020 roku pełnił też funkcję „Contact Person” reprezentując UMG w tym gremium.

Laureat nagrody „Bursztynowego Jaja", przyznanej przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej w 2002 r. za unikatowe połączenie systemu szkolnictwa morskiego i gospodarki morskiej. Uhonorowany został brązową, srebrną i złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Morza" (1984, 1989, 1994), nagrodami rektora, Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1999), Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Złotym Medalem „Za Długoletnią Służbę" (2012).

Wychowawca wielu pokoleń marynarzy, oficerów i shipmanagerów. Zawsze zaangażowany w przedsięwzięcia, których się podejmował.

B. von Schada Borzyszkowska