„Dar Młodzieży” rozpoczął sezon 2024

„Dar Młodzieży” rozpoczął sezon 2024

W dniu 14 marca 2024 roku o godzinie 14:00 z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni po raz kolejny wyszedł „Dar Młodzieży”, rozpoczynając tym samym sezon na morzu w 2024 roku. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z 32-osobową załogą oraz młodzieżą szkolną i studentami na pokładzie odbędzie ponad dwumiesięczny rejs, podczas którego przyszłe „wilki morskie” będą miały okazję odbyć praktyki na żaglowcu, nauczyć się pracy zespołowej oraz doświadczyć życia na morzu.  

Do portu w Antwerpii „Dar Młodzieży” zawita 21 marca br. Tu na ląd zejdzie młodzież z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, która grzecznościowo zamustrowała na statek w Gdyni, by go uzbroić, a zatem wciągnąć żagle na reje i wykonać inne prace przygotowujące fregatę do dalszego rejsu. W Antwerpii na pokład „Daru Młodzieży” wejdzie ponad 100 studentów wraz z nauczycielami z Hoogere Zeevaartschool – Antwerp Maritime Academy, którzy 23 marca br. wyruszą w 28-dniową podróż z zawinięciem do portu w Algeciras w Cieśninie Gibraltarskiej.

Do Antwerpii statek powróci 19 kwietnia br., gdzie na pokład wejdą kolejni adepci praktyk morskich – uczniowie z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. 21 kwietnia br., wraz z opiekunami, wyruszą do brytyjskiego Portu Lerwick na Szetlandach.

Na temat pierwszego tegorocznego rejsu szkoleniowego „Daru Młodzieży” wypowiedział się także Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek, który zwrócił uwagę na techniczne udoskonalenia statku:

– „Dar Młodzieży” wychodzi w morze po renowacji mostka, który wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt, czyli radary JRC, w tym najnowszy radar dostępny na rynku: bezmagnetronowy radar typu S z małą anteną. Statek został  również wyposażony  w system map elektronicznych dual ECDIS. Zainstalowane zostały monitory z funkcją MDF (Multi Display Function), co pozwala na ustawienie czterech ekranów (dwa radary i dwa ekrany ECDIS) według preferencji oficera wachtowego.

Tuż przed rzuceniem cum z załogą "Daru Młodzieży" spotkał się w mesie oficerskiej JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, przedstawiając krótko bieżące sprawy organizacyjne i życząc komendantowi i załodze udanego sezonu żeglarskiego.

Oprócz stałej załogi statku, młodzieży szkolnej, która z Gdyni wyruszyła do portu w Antwerpii, towarzyszy wyjątkowy gość – gdyńska restauratorka Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, uczestniczka popularnych telewizyjnych programów kulinarnych – Top Chef  i Master Chef. Malika, miłośniczka podróży oraz kuchni inspirowanej najodleglejszymi zakątkami świata, bierze udział w pierwszym etapie rejsu i w tym czasie podzieli się swoją wiedzą kulinarną z kucharzami „Daru Młodzieży” na temat przyrządzania posiłków kuchni wegetariańskiej. 

Ostatnim punktem rejsu, przed powrotem do portu macierzystego w Gdyni, będzie port w Hamburgu, gdzie planowo „Dar Młodzieży” będzie wchodził 9 maja br., w rocznicę założenia portu. Wydarzeniu co roku towarzyszy jeden z najbardziej znanych na świecie festiwali portowych, znany jako Hafengeburstag Hamburg. Do portu w Gdyni „Dar Młodzieży” zawita 19 maja br

      

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska, B. von Schada-Borzyszkowska
14.03.2024