Doroczne zgromadzenie Ogólne IAMU - AGA 2024 - z udziałem władz, pracowników i studentów UMG

Doroczne zgromadzenie Ogólne IAMU - AGA 2024 z udziałem władz, pracowników i studentów UMG

Udział JM Rektora UMG prof. Adama Weintrita wraz z delegacją pracowników i studentów
w Dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU
AGA 2024 w
Buzzard Bay, Massachusetts w USA

W dniach 07-08.10 2024 r. JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit wziął udział jako Chairman w posiedzeniu Komitetu Wykonawczego IEB (International Executive Board) IAMU (International Association of Maritime Universities) w Massachusetts Maritime Academy w USA. W spotkaniu uczestniczył także prof. Adam Przybyłowski (IAMU Contact Person).

Podczas obrad dokonano między innymi nowelizacji zapisów dotyczących celów i zadań IAMU oraz akceptacji aktualnych projektów prowadzonych przez poszczególne konsorcja i zespoły badawcze w ramach Stowarzyszenia, a także przyznanych stypendiów. Zatwierdzono również projekty badawcze, które zostaną sfinansowane przez fundację Nippon Foundation w kolejnej edycji. Raporty ze swojej działalności złożyli również szefowie poszczególnych komitetów i grup roboczych. Dokonano też wyboru gospodarza IAMU AGA 2026. Uniwersytet Morski w Gdyni był jedną z dziewięciu aplikujących uczelni, a naszą kandydaturę przedstawił dr inż. Piotr Kopacz. W wyniku głosowania, organizatorem tego prestiżowego wydarzenia będzie chorwacki University of Split/Faculty of Maritime Studies.

Kolejnego dnia odbyła się 24. edycja Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia IAMU AGA 2024, pod przewodnictwem prof. Adama Weintrita, podczas którego zatwierdzono zaproponowane przez IEB zmiany oraz uchwalono budżet na nadchodzący okres finansowy. Tego samego dnia miało także miejsce tradycyjne zebranie rektorów uczelni morskich reprezentujących wszystkie kontynenty - tzw. President’s Forum, które poprowadził prezydent Massachusetts Maritime Academy Rear Admiral Francis X. McDonald.

Następnie delegacja UMG, złożona z jedenastu osób (w tym 6 studentów), uczestniczyła w konferencji  IAMUC pt.: ‘Protecting Our Mariners – Promoting Our Industry – Providing for the Future’. Prof. Adam Przybyłowski reprezentował UMG jako członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego konferencji. Swoje referaty przedstawili: dr inż. Piotr Kopacz, dr inż. Krzysztof Wróbel, dr inż. Kamil Formela i mgr inż. Paweł Kołakowski, a w części dla studentów - Paulina Wolska.

Udział delegacji naszej Uczelni był okazją do licznych interesujących spotkań i dyskusji oraz nawiązania i umocnienia kontaktów międzynarodowych. JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit omówił w szczególności z przybyłymi przedstawicielami innych uczelni oraz Sekretariatu IAMU z Tokyo potencjalne inicjatywy i projekty możliwe do realizacji w przyszłości w ramach IAMU.

Następne Zgromadzenie Ogólne IAMU odbędzie się w październiku 2025 roku w Chennai w Indiach, a gospodarzem będzie AMET University.

A. Przybyłowski
10.10.2024