Niemal 3500 osób odwiedziło "Dar Młodzieży" podczas Dni Otwartych

Niemal 3500 osób odwiedziło "Dar Młodzieży" podczas Dni Otwartych

W dniu 23 czerwca 2024 roku 3477 osób skorzystało z możliwości wejścia na pokład „Daru Młodzieży” w ramach gdyńskich obchodów Święta Morza. Wydarzenie uświetniło odsłonięcie pamiątkowej płyty upamiętniającej Andrzeja Perepeczkę, w której wziął udział JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

92 lata temu po raz pierwszy zorganizowano święto marynarzy, portowców, żeglarzy, rybaków, stoczniowców i innych osób związanych z morzem. Wydarzenie to już wtedy osiągnęło ogromny sukces, przyciągając na uroczystości ponad 100 tysięcy osób. Nawiązując do tamtych obchodów, od 2013 roku w Gdyni cyklicznie organizowane są Dni Morza.

23 czerwca 2024 roku Uniwersytet Morski w Gdyni, włączając się w tę wieloletnią tradycję, zorganizował Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, umożliwiając mieszkańcom Trójmiasta, a także turystom z kraju i zagranicy nieodpłatny wstęp na pokład tego największego polskiego żaglowca, na którym na co dzień szkolą się studenci Uczelni oraz uczniowie szkół morskich. Tego dnia dla zwiedzających otwarte były także na Wydziale Nawigacyjnym Planetarium im. A. Ledóchowskiego oraz symulator radarowo-nawigacyjny, na którym to studenci Wydziału uczą się m.in. manewrowania statkiem. Z oferty Wydziału Nawigacyjnego skorzystało łącznie 400 osób.

Tego dnia z inicjatywy Lechosława Bara i Jego Fundacji Wsparcia Edukacji Morskiej w miejscu cumowania „Daru Młodzieży” odsłonięto także płytę upamiętniającą dr. inż. Andrzeja Perepeczkę – wykładowcę Uczelni, starszego mechanika, pisarza. W uroczystości udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek.

Tegoroczne obchody Święta Morza zakończą się 30 czerwca.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska
24.06.2024