Pierwszy w historii UMG złoty medal Mistrzostw Polski w klasie Omega Sport!

Podium

Złoty medal Mistrzostw Polski w klasie Omega Sport, Puchar Bałtyku i pozycja lidera Pucharu Polski to wynik zmagań żeglarskich, w których wzięły udział jachty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni! Złoto dla Uczelni wywalczyła załoga POL-654 w składzie dr Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski oraz Bartosz Mach.

Ostatnie dwa weekendy sierpnia 2024 roku przebiegały pod znakiem rywalizacji żeglarskiej w klasie Omega. W dniach 24-25 sierpnia w Ustce odbywała się piąta eliminacja Pucharu Polski, natomiast niespełna tydzień później, w Dąbkach, szósta eliminacja, będąca równocześnie Mistrzostwami Polski. Ponadto, obie imprezy składały się na cykl Pucharu Bałtyku.

W imprezach wzięły również udział jachty należące do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

• POL-654 rywalizująca w kategorii Sport w załodze: dr Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski, Bartosz Mach oraz
  • POL-655 startująca w kategorii Standard w załodze: Kinga Brzóska, Alicja Komorowska, Igor Kamiński oraz Wiktor Kreft.

Pierwszego dnia regat przeprowadzone zostały cztery wyścigi. Z kolei drugiego dnia, z powodu wiatru przekraczającego 30 węzłów, na wodę nie zeszły jachty rywalizujące w kategorii Omega Standard. Spośród 21 startujących Omeg Sport, tylko 8 ukończyło wyścig, w tym POL-654, która w kategorii Sport rywalizację zakończyła na drugim miejscu (dr Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski, Bartosz Mach). Z kolei w klasyfikacji Standard nasza załoga POL-655 (Kinga Brzóska, Alicja Komorowska, Igor Kamiński) zakończyła rywalizację na 7. miejscu.

Ciąg dalszy rywalizacji żeglarskiej przebiegał w Dąbkach. W Mistrzostwach Polski udział wzięło blisko 50 jachtów (25 w kategorii Sport oraz 23 w kategorii Standard). W trakcie regat zawodnicy mieli możliwość żeglowania w całym przekroju warunków wiatrowych – od lekkiego powiewu do silnego wiatru przekraczającego 20 węzłów. Komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane 12 wyścigów.

W kategorii Sport, najlepszymi okazali się reprezentanci naszego Uniwersytetu, zdobywając pierwszy w historii naszej Uczelni, złoty medal Mistrzostw Polski w klasie Omega Sport! Załoga POL-654 w składzie dr Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski, Bartosz Mach wygrała zdecydowanie tytuł, przy okazji zdobywając również Puchar Bałtyku, a także wskakując na pozycję liderów Pucharu Polski!

Wynik w Mistrzostwach Polski drugiej naszej załogi, POL-655, żeglującej w składzie Kinga Brzóska, Alicja Komorowska, Wiktor Kreft, również należy postrzegać jako sukces! Pomimo dużych problemów pierwszego dnia, który zakończyli na miejscu 14., udało się w kolejnych wyścigach awansować na 5. miejsce! Jest to świetny prognostyk przed kolejnym sezonem.

Obu załogom składamy serdeczne gratulacje!

Fot. Emil Gawęda

J. Charłampowicz