Powitanie "Daru Młodzieży"

Powitanie "Daru Młodzieży"

W dniu 11 listopada 2023 roku do gdyńskiego portu zawinął "Dar Młodzieży" powracający po prawie półrocznym rejsie upamiętniającym 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.

Szkolną fregatę Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przywitał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit w towarzystwie Prezydenta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka, władz Uczelni, członków Senatu UMG, pracowników, studentów, a także rodzin i najbliższych członków załogi naszego statku.

Chciałbym podziękować Państwu za tak liczną obecność na naszej uroczystości - powiedział prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. By uczcić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą, a był to nasz żaglowiec szkolny "Lwów", zdecydowaliśmy się na tę wyjątkową wyprawę. Studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego popłynęli w stronę równika, zadanie wykonali i szczęśliwe wrócili. W ostatnich tygodniach pogoda m.in. na Morzu Północnym nie była najlepsza, data 11 listopada, którą zaplanowaliśmy w maju była zagrożona. Na szczęście statek w pełnym składzie dzisiaj powrócił. Dziękuję wszystkim na burcie, miasto powinno być dumne z tego statku - dodał JM Rektor.

To wielka radość i wielka duma, że w bardzo symbolicznym dniu, 11 listopada, kiedy cała Polska cieszy się Świętem Niepodległości, żaglowiec, który jest symbolem Polski Morskiej, wpływa do portu macierzystego po historycznym rejsie - powiedział prezydent Gdyni, dr Wojciech Szczurek. - Załogo, witamy Was bardzo serdecznie, podziwialiśmy Was za wspaniały wyczyn nawiązujący do historii sprzed 100 lat. Panu Rektorowi, całemu środowisku akademickiemu Uniwersytetu Morskiemu w Gdyni serdecznie gratuluję tego rejsu, to jest naprawdę wielkie wyzwanie.

29 maja 2023 roku „Dar Młodzieży” wypłynął w niemal półroczny rejs, podczas którego pokonał ok. 12 500 mil morskich. W tym czasie na pokładzie żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni praktyki odbyli studenci UMG oraz 23-osobowa grupa ukraińskich studentów z National University "Odessa Maritime Academy". Fregata szkolna odwiedziła m.in: Bremerhaven, Fredrikstad, Lerwick, Arendal, La Coruna, Lisbonę, Cadiz, Mindelo i Hortę. Statek uczestniczył w dwóch imprezach „The Tall Ships Races”, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

28 września br. dowodzona przez Komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przekroczyła równik, upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.

Do Gdyni na pokładzie statku wraca 86 studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG. Na "Dar Młodzieży" zaokrętowani zostali dwa miesiące wcześniej w Kadyksie. Podczas praktyk przepracowali oni 35 dni na wachcie. Przyszli nawigatorzy mogą poczuć się już pełnoprawnymi marynarzami, wracają bowiem z niezapomnianymi wrażeniami, których dostarczył im tradycyjny chrzest równikowy. 

Trwający 248 dni tegoroczny sezon "Dar Młodzieży" rozpoczął 17 marca 2023 r. Na fregacie szkolnej UMG tym czasie praktyki odbyło 118 uczniów z:

  • Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku (39 osób),
  • Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu (37 osób),
  • Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie (30 osób),
  • Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu (12 osób)

oraz studenci z:

  • Hogere Zeevaartschool z Antwerpii (104 osoby),
  • National University Odessa Maritime Academy (23 osoby),
  • Wydziału Mechanicznego UMG (32 osoby),
  • Wydziału Nawigacyjnego UMG (116 osób).

Fot. M. Czarniak

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. von Schada Borzyszkowska
11.11.2023