Studenckie „Delfinalia” 2024

W dniach 24-26 maja 2024 roku odbyły się „Delfinalia”, gdyński odpowiednik Juwenaliów, będących corocznym świętem studentów, które celebrowane jest na uczelniach wyższych na całym świecie, powrócił po 5-letniej przerwie spowodowanej pandemią.

Inauguracja Festiwalu odbyła się w piątek, 24 maja. Wzięli w niej udział JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

W wydarzeniu uczestniczyło w sumie 13 tys. osób. Wśród uczestników byli zarówno studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którego społeczność odpowiedzialna była za organizację Festiwalu, ale także mieszkańcy Trójmiasta i okolic oraz turyści.

Scena tegorocznych „Delfinaliów” mieściła się tuż przy oceanarium i plaży, na molo południowym. Niewątpliwą atrakcją dla uczestników wydarzenia, oprócz występów artystów polskiej sceny hip-hop m.in. Palucha, Smolastego, Szpaku czy Chivas’a, była także możliwość nabycia biletów uprawniających do wejścia na pokład statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Horyzont II, który zacumował przy nabrzeżu Pomorskim. Tutaj na gości czekał specjalny poczęstunek.

Poza częścią kulturalno-rozrywkową, zadbano również o dodatkowe atrakcje dla uczestników Gdynia South Molo Festival, oferując im możliwość udziału w konkursach, turnieju siatkówki na plaży oraz grach… planszowych.

Dodatkowo w czasie festiwalu sympatycy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni mieli możliwość nabycia gadżetów z logo Uczelni, sprzedawanych w Sklepie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – Kotwica, który w tych dniach znajdował się przy wejściu do budynku głównego Wydziału Nawigacyjnego UMG.

Fot. Gdynia.pl / Michał Sałata

Z. Szwedek-Kwiecińska