Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje Międzynarodowy Dzień Marynarza

Ekipa TVP2 na podkładzie Daru Młodzieży

W dniu 25 czerwca 2024 roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Marynarza, Uniwersytet Morski w Gdyni gościł na pokładzie szkolnej fregaty „Dar Młodzieży” ekipę TVP 2, która tego dnia w godzinach rannych realizowała program „Pytanie na Śniadanie”.

W popularnej audycji, która nadawana jest od 2002 roku, wystąpili: JM Rektor prof. dr hab. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek, Komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafał Szymański oraz starszy kucharz „Daru Młodzieży” Marek Szcześniak, a także studenci Wydziału Nawigacyjnego odbywający praktyki na żaglowcu: Kuba Kulbat oraz Piotr Węglowski.

                  

 

Prowadzący lajfy red. Mirosław Riedel wraz z towarzyszącą mu ekipą weszli m.in. pod pokład, gdzie po tej na co dzień nieudostępnianej osobom z zewnątrz części żaglowca, stanowiącej przestrzeń mieszkalną studentów odbywających praktyki na statku, ekipę TVP 2 oprowadził JM Rektor. Rozmowa ta była okazją do podzielenia się osobistymi wspomnieniami JM Rektora – absolwenta Uczelni, który po ukończeniu studiów pracował jako instruktor na „Darze Młodzieży”:

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni zaproponowano mi, abym został instruktorem na tym statku i przez dwa lata pływałem pod kapitanem [Leszkiem] Wiktorowiczem.

JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podzielił się także planami Uczelni związanymi z budową nowego żaglowca szkolnego:

[…] niestety „Dar Młodzieży” był budowany w stanie wojennym i to widać, 1982 rok, nienajlepsze materiały, dlatego w tej chwili myślimy o budowie następcy „Daru Młodzieży”.   

 

W godzinach rannych Uczelnia prowadziła również akcję promocyjną, podczas której studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dzięki uprzejmości Polskich Kolei Państwowych S.A.., na gdyńskim dworcu głównym rozdawali słodkie upominki oraz pocztówki z wizerunkiem „Daru Młodzieży”, które cieszyły się szczególnym powodzeniem wśród turystów odwiedzających miasto. W trakcie wydarzenia można było także wykonać pamiątkową fotografię z maskotką Uczelni – Wilczkiem Morskim. Dodatkowo w ramach obchodów sklep UMG „Kotwica” w dniach 24-26 czerwca  2024 roku wprowadził specjalną promocję do -10% na cały asortyment.   

        

 

Międzynarodowy Dzień Marynarza został ustanowiony w 2010 roku przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Celem święta jest podziękowanie marynarzom za ich wkład w światową gospodarkę i społeczeństwo obywatelskie oraz za ryzyko i koszty osobiste, które ponoszą podczas wykonywania pracy.

        

 

Dar Młodzieży w programie "Pytanie na śniadanie"

      

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska
25.06.2024