Wynalazki UMG licznie nagrodzone na międzynarodowej wystawie IWIS

W dniach 14-16.10.2024 roku w Warszawie na Politechnice Warszawskiej odbyła się XVIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS, której organizatorem jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Wystawa IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Jednym z jej głównych celi obok promocji dorobku naukowego polskich naukowców i wynalazców na tle rozwiązań światowych, jest umożliwienie nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami oraz kreowanie innowacyjnych postaw wśród dzieci i młodzieży.

Centrum Transferu Technologii UMG podczas tego prestiżowego wydarzenia reprezentowały mgr Beata Wetoszka i mgr Marlena Żur-Lewandowska – brokerki innowacji, które w ramach stoiska wystawienniczego przedstawiły ofertę badawczą UMG oraz rozwiązania o potencjale wdrożeniowym powstające w laboratoriach Uczelni.

Kluczowym punktem wydarzenia dla Zespołu CTT był udział w konkursie na najlepsze innowacje roku 2024. Brokerki zaprezentowały wynalazki UMG przed międzynarodową komisją. Jury oceniło potencjał rynkowy przedstawianych rozwiązań, podjętą strategię ich ochrony prawnej obejmującej dokonanie zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej do Urzędu Patentowego RP, Europejskiego Urzędu Patentowego czy Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, poziom gotowości technologicznej oraz aspekt ekologiczny. Istotnym czynnikiem dla oceny były również innowacje zmniejszające wpływ negatywnych czynników na zdrowie i życie człowieka, bezpieczeństwo i oddziaływanie na środowisko. Wynalazki ocenione zostały w kategoriach: mechanika i inżynieria, budownictwo, elektronika i informatyka oraz przemysł chemiczny.

Na Ceremonii Wręczenia Nagród Komisja nagrodziła wynalazki UMG sześcioma medalami:

Medale złote dla wynalazków:

• FLEXIBLE UNDERWATER BELL – BATYCHRON
    dr hab. inż. kpt ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG, mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski (WN)
  • POLYURETHANE FOAM MODIFIED WITH NANOCHITOSAN
    dr hab. inż. Joanna Brzeska, prof. UMG, mgr Agnieszka Piotrowska-Kirschling (WZNJ)

Medal srebrny dla wynalazku:

• EIGHT-CHANNEL HAT EXPANSION BOARD
    dr inż. Karol Listewnik (WE)
  • DEVICE FOR IMPLEMENTING INNOVATIVE TECHNOLOGY FOR POST-WELDING SURFACE FINISHING
    dr inż. Olga Łastowska (WM)

Medal brązowy dla wynalazku:

• SYSTEM FOR MEASURING THE THERMAL RESISTANCE OF THE SOLDERED JOINT OF A POWER TRANSISTOR
    prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, dr hab. inż. Paweł Górecki, prof. UMG, mgr inż. Adrian Pietruszka (WE)
  • A DEVICE FOR MONITORING THE TECHNICAL CONDITION OF UNDERWATER, STEEL PARTS OF PORTS' WHARF
    dr inż. Adam Kaizer, mgr Michał Skrzypek, mgr Paweł Wierzbicki, mgr Błażej Mach, mgr Agata Troka, mgr Justyna Kulesza, mgr Agnieszka Ignasiak (WN)

Honorowy patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wystawa zgromadziła wynalazców i gości nie tylko z Polski, ale także z ponad 25 innych państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii i Tajwanu. Można było oglądać innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, wykorzystywanych w praktyce czy oczekujących na komercjalizację i wdrożenie. Całości oprawy wydarzenia towarzyszyły wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej oraz networking środowiska akademickiego z biznesem.

Wszystkim twórcom i współtwórcom nagrodzonych rozwiązań serdecznie gratulujemy!

Zespół Centrum Transferu Technologii

Więcej o wydarzeniu: