Zaproszenie do udziału w ceremonii podniesienia bandery podczas Święta Szkoły

Bandera

Wszystkich pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów i sympatyków Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapraszamy na uroczyste podniesienie bandery z okazji 104. rocznicy powołania szkolnictwa morskiego w Polsce.

W dniu 17 czerwca o godzinie 7:50, na placu przed frontem Uczelni odbędzie się uroczysty apel, podczas którego, zgodnie z marynarskim zwyczajem, punktualnie o godz. 8:00 w takt Mazurka Dąbrowskiego zostanie podniesiona bandera Polskiej Marynarki Handlowej. Jest to najstarsza i najpiękniejsza tradycja naszej Uczelni pielęgnowana od ponad 100 lat.

Zaszczyt uroczystego podnoszenia bandery na gmachu głównym stanowi dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szczególne wyróżnienie. Pielęgnujemy w ten sposób tradycję zainaugurowaną w 1920 roku, kiedy to w nowo powstałej Szkole Morskiej w Tczewie podniesiono na budynku banderę, gdyż Szkoła nie dysponowała jeszcze statkiem szkolnym. W 1930 roku w ten sam sposób zainaugurowano rozpoczęcie nauki w nowym gdyńskim kampusie Uczelni – obecnej siedzibie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Uczelnia co roku podczas Święta Szkoły kontynuuje piękną tradycję Szkoły Morskiej w Tczewie - prekursora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, oddając należny szacunek polskiej banderze.

Niech widok powiewającej bandery, ciemnogranatowych mundurów i błyszczących instrumentów orkiestry rozpoczną obchody tradycyjnego Święta Szkoły. 

O oprawę uroczystości zadba Kompania Reprezentacyjna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.


Kolejnym punktem uroczystości Święta Szkoły będzie msza święta, która zostanie odprawiona o godzinie 9:00 w Kościele Morskim przy ul. Portowej 2. Osoby chętne do uczestnictwa we mszy świętej mogą skorzystać z transportu autokarowego. Autobusy odjadą spod budynku głównego UMG o godzinie 8:40.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Kołodziejczak
14.06.2024