Druga Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście

Już są! Zapisy na zajęcia organizowane w ramach Pomorskiej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Tegoroczne wydarzenie współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa i poświęcone jest poszukiwaniom odpowiedzi na wyzwania czekające nasz kontynent przed 2030 r.

Na tak ważnym wydarzeniu nie może zabraknąć Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który od szeregu lat ma znaczący wkład w rozwój nowych technologii.

W tegorocznej edycji na naszym Uniwersytecie oferujemy możliwość uczestnictwa w następujących zajęciach tematycznych:

GDYNIA, BUDYNEK GŁÓWNY UNIWERSYTETU MORSKIEGO W GDYNI

1. Rola oceanu i jego zanieczyszczeń w zmianach klimatu

Lokalizacja: ul. Morska 81-87, 81-225 Gdynia, Wydział Mechaniczny

Prowadzący: Prowadzący: dr Emilia Baszanowska, inż. Artur Bizewski

Forma wydarzenia: warsztat

Podczas warsztatu przestawimy uczestnikom różne ciekawostki fizyczne i przeprowadzimy z nimi eksperymenty, które pokażą, jak zanieczyszczenia wpływają na zmiany temperatury oceanu oraz rozchodzenie się światła i jego absorpcję w toni morskiej.

2. Rola dwutlenku węgla (CO2) w zmianach klimatu

Lokalizacja: ul. Morska 81-87, 81-225 Gdynia, Wydział Mechaniczny

Prowadzący: dr hab. Włodzimierz Freda, prof. UMG; mgr Henryk Toczek

Forma wydarzenia: warsztat

Podczas warsztatu przestawimy uczestnikom różne ciekawostki fizyczne i przeprowadzimy z nimi eksperymenty, które pokażą jak zawartość dwutlenku węgla wpływa na absorpcję podczerwieni i zmiany temperatury atmosfery.

GDYNIA, BUDYNEK WYDZIAŁU NAWIGACYJNEGO UNIWERSYTETU MORSKIEGO W GDYNI

1. Współczesne technologie przeładunku ropy naftowej i gazu w sektorze Offshore

Lokalizacja: Al. Jana Pawła II 3, 81-345 Gdynia

Prowadzący: dr hab. inż. kpt. ż. w. Grzegorz Rutkowski

Forma wydarzenia: wykład

Na wykładzie przedstawione zostaną metody i technologie załadunku ropy naftowej. Prowadzący omówi wykorzystanie systemu VOC podczas załadunku i zaprezentuje, w jaki sposób może przyczynić się on do minimalizacji zanieczyszczenia środowiska.

2. Batychron

Lokalizacja: Al. Jana Pawła II 3, 81-345 Gdynia (Skwer Kościuszki)

Prowadzący: dr hab. inż. kpt. ż. w. Grzegorz Rutkowski

Forma wydarzenia: wykład

Batychron to elastyczny dzwon podwodny „urządzenie stosowane w inżynierii wodnej do transportu podwodnego i nurkowania z zachowaniem bezpieczeństwa życia ludzkiego”. Podczas wykładu, właściwości tego unikatowego urządzenia zostaną zaprezentowane głównie w kontekście wsparcia podczas stawiania czoła problemom związanym z podnoszącymi się wodami w wyniku zanieczyszczenia środowiska.

3. Planetarium im. A. Ledóchowskiego (laboratorium astronawigacji)

Lokalizacja: Al. Jana Pawła II 3, 81-345 Gdynia (Skwer Kościuszki),

Prowadzący: mgr Marek Szczepański

Forma wydarzenia: pokaz

Planetarium i.  A. Ledóchowskiego jest to na ogół niedostępne dla zwiedzających laboratorium do nauki astronawigacji. Nasz niezastąpiony specjalista od gwiezdnych podróży i opiekun Planetarium zabierze uczestników w podróż wyjaśniającą podstawy wyznaczania kierunków za pomocą gwiazd.

GDAŃSK, CENTRUM OFFSHORE UNIWERSYTETU MORSKIEGO

1. Zwiedzanie wybranych laboratoriów badawczych Centrum Offshore

Prowadzący: pracownicy Instytutu Morskiego

Forma wydarzenia: wykład z warsztatem

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to baza wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt laboratoriów badawczych przystosowanych w szczególności do badań powiązanych z morzem. Laboratoria, do których wstęp na ogół jest zabroniony z uwagi na klauzulę tajności przeprowadzanych w nich badań, z okazji Trójmiejskiego wydarzenia otworzą swoje mury i przystosowane zostaną do przyjęcia gości. Pracownicy będą mieli niepowtarzalna okazję pokazać gościom swoje niecodzienne miejsce pracy.

2. Zielone łańcuchy

Prowadzący: mgr Jakub Piotrowicz, dr inż. Marcin Kalinowski

Forma wydarzenia: wykład z warsztatem

Prowadzący zaprezentują ideę zielonych korytarzy transportowych oraz omówią wpływ transportu na zmiany klimatyczne.

Po części prezentacyjnej zorganizowane zostaną warsztaty z użyciem stanowisk komputerowych, podczas których uczestnicy, dzięki wypracowanemu modelowi (oprogramowaniu), będą mogli wyznaczać trasy żeglugowe i lądowe oraz w praktyce porównywać koszty ekonomiczne i środowiskowe (emisje) transportu drogą morską i lądową.

3. Think Blue

Prowadzący: mgr Jakub Piotrowicz, dr inż. Marcin Kalinowski

Forma wydarzenia: wykład z warsztatem

Podczas prezentacji prowadzący skoncentrują się na atrakcyjnym i przystępnym przedstawieniu idei zrównoważonej oraz cyrkularnej „blue economy” oraz jej roli dla społeczności lokalnych oraz biznesów (np. rybołówstwo, turystyka). Poruszane zagadnienia dotyczyć będą takiej problematyki jak odnawialna energia, transport, odpady, ochrona środowiska, czy wykorzystanie produktów z morza jako innowacyjnego pożywienia

W części warsztatowej, podczas interakcji z uczestnikami, zaprezentowana wiedza zostanie zweryfikowana podczas animowanej dyskusji. Uczestnicy będą musieli stawić czoła trudnym wyzwaniom i podchwytliwym pytaniom ze strony prowadzących.

Więcej informacji i link do zapisów znajdują się na oficjalnej stronie Pomorskiej Nocy Naukowców.

Serdecznie zapraszamy!