Jakub Strzelczyk, p.o. Przewodniczącego Parlamentu Studentów

szanowna Kadro Dydaktyczna Uniwersytetu Morskiego,
drogie Koleżanki i Koledzy,
szanowni Państwo zgromadzeni!

Jako Przewodniczący Parlamentu Studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni serdecznie Państwa witam na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022-2023!

Niezmiernie jest mi miło przywitać Kolegów i Koleżanki, którzy rozpoczynają studia w tym roku. Od tej chwili stajecie się bracią akademicką, która dumnie reprezentuje zarówno Uczelnię, jak również Polską Marynarkę Handlową. Mundur, który będziecie godnie nosić, nie tylko wyróżnia z tłumu, ale również determinuje do godnego reprezentowania nas wszystkich.

Od dzisiaj każdy z Was jest częścią morskiej społeczności, która zobowiązuje i jednocześnie daje poczucie przynależności do morskiej rodziny. To duże zobowiązanie – moralne, etyczne, intelektualne, ale również wysiłek i ciężka praca. Niemniej jednak warto, bo po ukończeniu naszej Uczelni będziecie mieli duże perspektywy zawodowe.

Nasza Uczelnia to nie tylko koła naukowe, kompania reprezentacyjna, sekcje sportowe czy Parlament Studencki, na którego wybory serdecznie zapraszam! – ale przede wszystkim niepowtarzalny klimat i emocje, które wiążą się z morzem.

Niezapomnianym przeżyciem są wydarzenia wydziałowe. To dedykowane imprezy tematyczne związane z danym zawodem. Już 20 października odbędzie się „Dzień Mechanika”, na który serdecznie zapraszam!

Rok akademicki rozpoczynamy w nietypowym miejscu, na „Darze Młodzieży”. To statek o ogromnej tradycji, na którym kształciło się wiele pokoleń marynarzy. Tym samym pragnę podkreślić rangę zarówno tego statku, jak również naszej Uczelni, z której możecie już teraz być dumni!

Nasi kapitanowie, mechanicy, elektrycy pracują na międzynarodowych akwenach morskich i są wybitnymi specjalistami cenionymi na całym świecie. Logistycy obsługują międzynarodowe łańcuchy dostaw, jak również projektują globalne przepływy ładunków.

Możemy poszczycić się absolwentami wszystkich naszych kierunków, którzy nauczeni pracy i determinacji w dążeniu do celu, osiągają sukcesy.

Kadra dydaktyczna, którą serdecznie witam, to wybitni specjaliści, którzy oprócz wiedzy merytorycznej są praktykami, z cierpliwością przekazują tajniki wiedzy, inspirując do poszerzenia horyzontów.

Pragnę przywitać również wykładowców akademickich i studentów z Ukrainy i podziękować, że wybraliście naszą Uczelnię nie tylko jako kolebkę wiedzy, ale również jako przystań spokoju i wolności. Dziękuję, że nam zaufaliście i tutaj kontynuujecie naukę i pracę! Tym samym pozwólcie, że przywitam Państwa w ojczystym języku!

Nam wszystkim życzę pomyślnego roku akademickiego, dużo siły, cierpliwości, mądrości w podejmowaniu decyzji i wytrwałości w ich realizacji!

Dziękuję!