Kpt. ż.w. Tadeusz Meissner

55 lat temu, 19 sierpnia 1966 r., w wieku 64 lat, na wieczną wachtę odszedł kapitan żeglugi wielkiej Tadeusz Meissner, absolwent Wydziału Nawigacyjnego SM w Tczewie z 1925 r., autor książek fachowych i beletrystycznych, tłumacz francuskiej i angielskiej klasyki marynistycznej, kawaler Krzyża Orderu Virtuti Militari, The Order of the  British Empire.

Za przeprowadzenie, w dramatycznych warunkach, zakupionej we Francji Białej Fregaty do stoczni w Nakskov odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.  I oficer w podróży szkolnego żaglowca dookoła świata w latach 1934/1935.W czasie II WŚ dowódca m.in. s/s „Warszawa”. Po wojnie, w latach 50., jeden z inicjatorów reaktywowania Koła Absolwentów Szkoły Morskiej, dowódca transatlantyku „Batory”, wykładowca w PSM, bezpartyjny poseł na Sejm.

W zbiorach Sali Tradycji znajdują się m.in. fotografie Tadeusza Meissnera, pisma urzędowe, także dokumentacja ofiarowana przez żonę kapitana  – Irenę jak książeczka żeglarska, legitymacja wojskowa i poselska, przepustka portowa czy dyplom kapitana żeglugi wielkiej.

Tadeusz Meissner

Tadeusz Meissner

Tadeusz Meissner

Tadeusz Meissner

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni