Na czym to polega?

Drogę pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi (PK), czyli wariant przejścia, wybierają Państwo samodzielnie na podstawie mapy. Oprócz przygotowanych przez nas propozycji tras istnieje także możliwość pobrania map z pozycjami wszystkich PK i zaplanowania trasy według własnego pomysłu, na podstawie samodzielnie wybranych punktów spośród zaznaczonych na mapie. Łącznie jest ich 42

Niektóre PK znajdują się w pobliżu głównych leśnych dróg, inne skrywają się w głębi lasu przy charakterystycznych formach terenu lub obiektach naturalnych. Każdy PK posiada swój indywidualny kod (numer od 31 do 72) oraz perforator ze znacznikiem (tzw. "krokodylek"), za pomocą którego można w tradycyjny sposób potwierdzić swoją obecność na karcie startowej po dotarciu do znalezionego PK. Inny sposób "zaliczania" PK polega na skanowaniu kodów QR z użyciem smartfona (więcej TUTAJ). Dokładna pozycja każdego PK na mapie znajduje się w samym środku odpowiadającego mu okręgu. Początek tras jest oznaczony na mapie trójkątem równobocznym oraz kodem S1 (na mapie "Grabówek") lub S2 (na mapie "Chylonia"). Kolejność znajdowania punktów na wyznaczonych trasach wskazują pomocnicze linie proste łączące poszczególne PK. Start S1 znajduje się w pobliżu UMG, tzn. przy wejściu do lasu na końcu ul. Grabowo w Gdyni, a start S2 przy wejściu do lasu na końcu ul. Demptowskiej w Gdyni

Zaproponowane trasy mają formę pętli, czyli na koniec wracamy do punktu wyjścia, tj. startu oznaczonego wspomnianym powyżej symbolem trójkąta. W obydwu miejscach, gdzie trasy mają swoje początki w terenie, znajdują się duże tablice informacyjne, na których przedstawiona jest m.in. szczegółowa mapa z dokładnymi pozycjami wszystkich PK i garść pomocnych informacji. Warto mieć ze sobą kompas, aby w razie potrzeby sprawdzić kierunek odniesienia (północ "N" - południe "S"). Warto także wspomnieć o tym, że to samo miejsce nachodzone z różnych kierunków może cechować różny stopień trudności. Dlatego zdobywanie innym razem nawet tych samych PK danej trasy, lecz w różnej kolejności np. zaproponowane pętle w przeciwną stronę, sprawia, że pozornie takie same odcinki trasy mogą się od siebie znacznie różnić pod względem łatwości/trudności orientacji w newralgicznych miejscach.     

Tempo pokonywania tras jest dowolne: od spaceru przez marsz, trucht do biegu, zależnie od własnych możliwości fizycznych i chęci. Można także poszukiwać punktów z kijkami (nordic walking), do części z nich można dotrzeć, jeżdżąc rowerem, a zimą, przy sprzyjającej pokrywie śnieżnej, nawet na nartach biegowych. Punkty można odnajdywać indywidualnie lub grupowo w formie rekreacji, turystyki lub rywalizacji sportowej, w ramach zajęć edukacyjnych, szkoleniowych, integracyjnych czy podczas rodzinnego spaceru. Można to robić o każdej porze roku, w różnych warunkach pogodowych, za dnia lub nawet po zmierzchu, mając ze sobą latarkę "czołówkę" (punkty w terenie zostały wyposażone dodatkowo w odblaski). Projekt skierowany jest zarówno dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w orientacji sportowej, jak również dla osób doświadczonych, szukających nowych tras biegowych lub spacerowych. 

Warto na koniec podkreślić, że to nie tylko sama rekreacja i zabawa, gdyż można również w ten sposób rozwijać m.in. spostrzegawczość, umiejętność planowania drogi (wariantowość, optymalizacja), podejmowania decyzji, porównywania, selekcji i weryfikacji informacji pochodzących z mapy i otoczenia czy samodzielność szczególnie przydatne w niektórych zawodach. 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni