Zielony punkt kontrolny UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował, we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk, sieć stałych punktów kontrolnych (PK) w postaci dębowych słupków, zlokalizowanych w terenie leśnym na powierzchni ok. 9 km2 w obrębie Gdyni (leśnictwa Zwierzyniec i Cisowa). PK są elementem koncepcji "Zielony Punkt Kontrolny" (ZPK), znanej na świecie pod nazwą "Permanent Orienteering Courses". Polega ona na udostępnianiu lasu do nauki i ćwiczenia nawigacji w terenie, uprawiania orientacji sportowej, turystycznej lub rekreacyjnej, w tym rozwijania umiejętności poprawnego czytania mapy oraz rozumienia jej ograniczeń. Korzystając z przygotowanych szczegółowych map, mogą Państwo poćwiczyć nawigację, spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.

Mapy w skali 1:10 000 z pozycjami PK, propozycjami tras o różnym stopniu trudności i długości, opisy użytych znaków kartograficznych i charakterystyk PK, a także opcjonalną kartę startową do potwierdzenia w tradycyjny sposób swojej obecności na PK za pomocą perforatorów można znaleźć w zakładkach poniżej. Istnieje także opcja "zaliczania" PK poprzez skanowanie kodów QR, korzystając ze smartfona i aplikacji "iOrienteering" (instrukcja "krok po kroku" znajduje się TUTAJ). Pierwsze ślady z przejść tras ZPK-UMG można analizować przy użyciu aplikacji "Livelox" TUTAJ. Ponadto do PK można próbować dotrzeć, korzystając z map wektorowych i specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej "Nadleśnictwo Gdańsk" (Android, iOS), w której należy wybrać "Zielony Punkt Kontrolny - UMG". 

Życzymy Państwu pozytywnie spędzonego czasu i powodzenia w znajdowaniu punktów!

Pamiętajmy jednocześnie o tym, by szanować przyrodę, zachować porządek i nie zaśmiecać lasu! Należy także bezwzględnie respektować ewentualne znaki zakazu wstępu umieszczone na obszarach objętych pracami leśnymi (mapa z aktualnymi pracami gospodarczymi TUTAJ). Korzystanie z projektu ZPK-UMG wiąże się z zapoznaniem się z regulaminem i jego przestrzeganiem oraz odbywa się na własną odpowiedzialność.  

Pliki do pobrania: 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni