Review, Evaluation and Future of Baltic Maritime Risk Management (akronim: BALTIMARI)
Program:
Termin:
Instytucja finansująca:
Kierownik projektu:
Opieka nad projektem w UMG:
Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaangażowany jest w projekt Baltimari „Przegląd, ocena oraz perspektywy w zarządzaniu ryzykiem na Morzu Bałtyckim”.
Projekt ma na celu dokonanie kompleksowego przeglądu dotychczasowych badań w zakresie metod i narzędzi do analizy ryzyka w transporcie morskim. Przegląd dotyczy kluczowych kwestii, takich jak solidność podstawy naukowej metody, jakość podstawowych dowodów i istniejących luk w wiedzy oraz przydatność metod (np. opłacalność i poziom gotowości technologicznej).
Ważne jest również uzyskanie wglądu w faktyczne wykorzystanie wyników badań i innowacji oraz zapewnienie ścieżek do poprawy tej sytuacji w przyszłości.
Taka praca ma również wartość z naukowego punktu widzenia, np. z powodu niedawnych argumentów, że zazwyczaj stosunkowo mało uwagi poświęca się kwestiom walidacji i opłacalności proponowanych narzędzi analizy ryzyka i działań związanych z zarządzaniem ryzykiem. Wreszcie, kompleksowa analiza i analiza luki wiedzy mogą stanowić ważny wkład w ustalanie nowych programów badań i innowacji, co ma również kluczowe znaczenie dla przewidywania nowych i pojawiających się zagrożeń w transporcie morskim.
Projekt BALTIMARI realizowany jest we współpracy z partnerami z Finlandii (Uniwersytet Aalto, Uniwersytet w Helsinkach), Estonii (uniwersytet w Tartu), Szwecji (Światowy Uniwersytet Morski) oraz Niemiec (Uniwersytet w Wismar).
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BONUS.
Okres realizacji projektu: 01.10.2018 r. – 31.03.2020 r.
Łączna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu UMG: 120 291,00 zł