3. Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

W dniach 25-27 kwietnia 2022 roku w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni odbyła się  3. Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji (PP-RAI'2022). Współorganizatorem konferencji był Uniwersytet Morski w Gdyni. Głównym organizatorem konferencji PP-RAI jest Polskie Porozumienie na Rzecz Rozwoju Sztucznej Inteligencji, które zostało zawiązane przez następujące organizacje naukowe:

W organizację konferencji włączył się również Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.

Celem konferencji PP-RAI jest integracja polskich naukowców skupionych wokół badań nad sztuczną inteligencją oraz jej implementacją, oraz wskazywanie kierunków strategicznych badań i zastosowań, w tym obszarów interdyscyplinarnych dla badań nad AI.

Tegoroczna, 3-cia edycja konferencji zgromadziła ponad 200 uczestników reprezentujących 43 ośrodki akademickie i badawcze z Polski. Podczas konferencji odbyły się trzy wykłady plenarne, które wygłosiły osoby na chwilę obecną wyraźnie rozpoznawalne w międzynarodowym środowisko naukowym AI. Wykłady te wygłosili: Prof. Sašo Džeroski (Jožef Stefan Institute, Slovenia), Prof. Eyke Hüllermeier (Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany) i Prof. Dongrui Wu (School of Artificial Intelligence and Automation, Huazhong University of Science and Technology, Wuhan, China).

Program konferencji obejmował również panele dyskusyjne, które skupiły uwagę audytorium na takich problemach jak:

  • Obliczenia kwantowe w sztucznej inteligencji,
  • Wyzwania i trendy w badaniach nad sztuczną inteligencją,
  • Kształcenie i edukacja kadr dla sztucznej inteligencji – programy i perspektywy rynku pracy.

Jeden z paneli został zorganizowany z okazji 40-lecia zaproponowania przez prof. Zdzisława Pawlaka teorii zbiorów przybliżonych. Prof. Zdzisław Pawlak jest najczęściej cytowanym na świecie polskim naukowcem. Z okazji tej rocznicy ogłoszono konkurs na najbardziej wpływowy artykuł (czyli istotnie wskazujący dalsze kierunki badań nad zbiorami przybliżonymi), którego autorem lub współautorem jest polski naukowiec i który ukazał się w latach 2020-2021.

Większość uczestników konferencji, głównie młodych naukowców i doktorantów swoje wyniki badań omawiało podczas sesji plakatowych. Łącznie takich prezentacji odbyło się ponad 102. Uzupełnieniem prezentacji plakatowych były sesje problemowe, podczas których w formie prezentacji omawiano aktualne uzyskane wyniki badań, w tym prezentowano wyniki projektu eCUDO, którego partnerem jest Instytut Morski UMG.

Spośród prac prezentowanych w sesjach plakatowych wyróżniono 5 wystąpień, z których jedno trafiła do mgr Pawła Szymana z Katedry Systemów Informacyjnych UMG.  

Konferencję otworzył dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski prof. UMG, zapowiadając kolejnych prelegentów. Na koniec pierwszego oraz drugiego dnia konferencji na uczestników czekała miła niespodzianka. Uczestnicy mogli wysłuchać koncertu młodzieżowej orkiestry dętej prowadzonej przez Wojciecha Kubika, a także Ballady z pogranicza, rocka, poezji śpiewanej i covery The Beatles w wykonaniu Jarosława Timura Gawrysia.

Ostatniego dnia podczas ceremonii zamknięcia zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Główną nagrodą ufundowaną przez JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita był 3-dniowy rejs żaglowcem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – „Darem Młodzieży”. Nagroda za najlepszy artykuł naukowy związany z teorią zbiorów przybliżonych i opublikowany w katach 2020-2021, trafiła do prof. Dominika Ślęzaka z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

I. Czarnowski
27.04.2022