"Gdyniacy" 8 grudnia 2022
Wodowanie "Słownika biograficznego absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1931-1939 - Gdyniacy"
Po zakończeniu części oficjalnej Święta Szkoły w dniu 8 grudnia 2022 roku, odbyło się „wodowanie" „Słownika biograficznego absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1931-1939 – Gdyniacy" autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak. To już drugi tom z tej biograficznej serii. W ubiegłym roku podczas Święta Szkoły oddany został czytelnikom „Słownik biograficzny absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie 1922-1930 – Tczewiacy”.
Uroczyste „wodowanie” poprzedziła prezentacja archiwalnych zdjęć szkolnych i z wojennych morskich konwojów oraz „Marynarskie tango” z roku 1942. Matką chrzestną była Małgorzata Herrmann-Jankau – bliska krewna absolwenta Wydziału Mechanicznego z 1932 r. Jerzego Perzanowskiego, który zginął we wrześniu 1939 r. w obronie Gdyni i córka Jana Herrmanna, absolwenta Wydziału Mechanicznego z 1927 r., starszego mechanika, żołnierza Batalionu Obrony Wybrzeża i Wydziału Marynarki Wojennej Komendy Głównej AK „Alfa”.
Absolwenci, których sylwetki prezentujemy, nie mieli wiele czasu, by nacieszyć się zdobytym zawodem morskim, nie zdążyli awansować tak wysoko, jak „Tczewiacy” (w 1929 r. PMH miała już czterech pierwszych kapitanów z polskiej morskiej szkoły), bo wybuchła wojna. Byli więc żołnierzami września 1939 r. i więźniami oflagów, ofiarami niemieckich obozów śmierci, sowieckiej katyńskiej zbrodni i komunistycznych więzień.
Ci, którzy na statkach przedostali się do Anglii, marynarskie awanse zdobywali w wojennych konwojach, a na ląd wracali uhonorowani Krzyżem Virtuti Militari, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Medalem Morskim PMH, a także Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata czy alianckimi odznaczeniami. Ich dokonania są dla nas powodem do dumy i wdzięczności.
Ta biograficzna seria powstaje z inicjatywy JM Rektora UMG prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita. Biogramy tomu I są dostępne na stronie Uczelni w formacie PDF.