Ostatnie pożegnanie Profesora Jacka Januszewskiego
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi
dr. hab. inż. Jacka Januszewskiego, prof. UMG,
nauczyciela akademickiego Wydziału Nawigacyjnego, wychowawcy kilku pokoleń oficerów Polskiej Marynarki Handlowej, wybitnego specjalisty z zakresu satelitarnych systemów pozycyjnych, autora wielu podręczników, byłego kierownika Katedry Nawigacji Technicznej oraz Katedry Nawigacji, wieloletniego członka Senatu Uczelni.
Małżonce i Rodzinie
wyrazy głębokiego współczucia składają
Rektor, Senat i cała społeczność akademicka
Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek, 1 grudnia 2023 r. o godz. 16:00
w kościele św. Antoniego Padewskiego w Gdyni - Klasztorze Franciszkanów przy ulicy Ujejskiego 40.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 2 grudnia 2023 r. o godzinie 10:00 na Cmentarzu Witomińskim.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się wspólną modlitwą w kaplicy na Cmentarzu o godzinie 9:30.
Prof. Jacek Januszewski urodził się w 1948 roku w Gdyni. W 1972 roku ukończył w Paryżu Ecole Speciale de Mecanique et Electricite. W 1981 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1992 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii, geodezji wyższej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Od 1973 roku do 30 września 2021 roku był pracownikiem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W latach 1985-1987 jako zastępca dyrektora ds. dydaktycznych organizował działalność Instytutu Nawigacji Morskiej. Od 1997 do 2006 roku był kierownikiem Katedry Nawigacji Technicznej, a od roku 2017 do 2019 Katedry Nawigacji. Wieloletni członek Senatu WSM i AMG.
Jego zainteresowania badawcze obejmowały nawigacyjne systemy satelitarne, problemy eksploatacyjne, geometrię systemu, widzialność satelitów w akwenach otwartych i ograniczonych, wykorzystanie systemów w transporcie morskim i lądowym, naziemne systemy radionawigacyjne.
W latach 80. uczestniczył w pracach naukowo-badawczych dotyczących „porządkowania nawigacji” w polskiej strefie odpowiedzialności na południowym Bałtyku. W latach 90. XX w. poświęcił się przede wszystkim badaniom problemów eksploatacyjnych systemów GPS i GLONASS. Następnie zakres badań został poszerzony o budowany przez Europę od podstaw system Galileo oraz o nieprzerwanie rosnący udział systemów satelitarnych w transporcie morskim i lądowym.
Promotor 248 prac magisterskich i inżynierskich na Wydziale Nawigacyjnym oraz na Wydziale Elektrycznym, recenzent pracy habilitacyjnej i doktorskiej. Autor 154 publikacji naukowych, 8 podręczników i monografii.
Za swoje zasługi otrzymał nagrody Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej (1983 i 1993), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Brązowy Krzyż Zasługi (1994), Medal Edukacji Narodowej (1998), Złotą Odznakę Zasłużony Pracownik Morza (1992), 23 nagrody JM Rektora Uczelni.