Konferencja naukowa „WOJNA I MORZE – OD ŚREDNIOWIECZA PO WSPÓŁCZESNOŚĆ”

W dniach 22-23 sierpnia 2024 roku odbędzie się szósta odsłona wydarzenia związanego z historią Marynarki Wojennej.Organizatorami tegorocznej konferencji pn. „WOJNA I MORZE – OD ŚREDNIOWIECZA PO WSPÓŁCZESNOŚĆ” są Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wydarzenie z udziałem 26 ekspertów, przedstawicieli świata nauki i kultury z Polski i zagranicy otworzy JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który wygłosi referat inauguracyjny.

W związku z 80. rocznicą wydarzeń jeden z paneli konferencji poświęcony będzie alianckiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r. W tej części omówiony zostanie m.in. polski wkład w lądowanie w Normandii na przykładzie Polskiej Marynarki Handlowej.

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną także zagadnienia dotyczące epok wcześniejszych, m.in. w kontekście średniowiecza jeden z historyków opowie o łupieżczych wyprawach pomorskiej dynastii Gryfitów. Podczas konferencji pasjonaci historii nowożytnej będą z kolei mogli dowiedzieć się o etosie dowódcy w marynarce wojennej w XVII wieku. W kontekście dziejów nowszych ukraiński badacz opowie o polskiej flotylli rzecznej wchodzącej w skład Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym, stacjonującej w Pińsku na rzece Pinie. Dla zainteresowanych historią regionu przewidziano wykład dotyczący wywiadu morskiego w okupowanej Gdyni. Niezwykle ciekawie zapowiada się także ostatni panel konferencji, w tym wykład poświęcony sytuacji prawnej wraków polskich okrętów rozpatrywanych w kontekście grobów wojennych.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Partnerem konferencji jest Archiwum Wojskowe w Gdyni.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Polskie Towarzystwo Historyczne.

Patronatami Naukowymi konferencję objęli: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wydarzenie medialnie wspierają: TVP Historia, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Polska Zbrojna, Zawsze Pomorze, Dziennik Bałtycki, trójmiasto.pl

Szczegółowy program konferencji dostępny poniżej:

Z. Szwedek-Kwiecińska
31.07.2024