Dyplomy dla Nigeryjczyków
W siedzibie Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni uroczyście wręczono 17 słuchaczom certyfikaty Oficera Wachtowego i dyplomy ukończenia Gdyńskiej Szkoły Morskiej. Cała grupa to stypendyści rządu Nigerii, który doceniając renomę gdyńskiej uczelni, właśnie tutaj kształci przyszłych oficerów marynarki handlowej. To efekt wieloletniej już współpracy - pierwszy nabór uczniów z Nigerii miał miejsce w 2007 r. Przeszkolono dotąd 58 nawigatorów, większość z nich pływa już na stanowisku starszego oficera.
O randze, jaką władze Nigerii przywiązują do kształcenia morskiego w Gdyni, świadczy najlepiej obecność podczas ceremonii wręczenia dyplomów ambasadora Nigerii w Polsce pana Samuela Wodi Jimba oraz pana Johna Remi, szefa wydziału edukacji w biurze specjalnego pełnomocnika prezydenta Nigerii. Goście z Nigerii wysoko oceniają edukacyjną współpracę z Gdynią, deklarując chęć kontynuacji i rozszerzenia współpracy. Obecnie 10 elektroautomatyków z Nigerii odywa praktyki zawodowe i w przyszłym roku przystąpią do końcowego egzaminu. W zbliżającym się, nowym roku akademickim, naukę rozpoczną kolejni - 9 elektroautomatyków, 25 nawigatorów delegowanych przez nigeryjski rząd oraz 14 nawigatorów podejmujących studia prywatnie.
Z polskiej strony, w uroczystości uczestniczyli, zaangażowani w relizację programu: prorektor AMG ds. morskich dr inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor AMG ds. kształcenia dr inż. Mirosław Czechowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż. kpt.ż.w. Andrzej Królikowski, dziekan Wydziału Nawigacyjnego prof. Adam Weintrit, wykładowcy oraz personel biura SDK i GSM.
"Morze to wymagający partner, ale praca na nim daje wiele satysfakcji - mówię to jako doświadczony marynarz, kapitan..." - tymi słowami zakończył swoje wystąpienie prorektor Śniegocki, życząc absolwentom - już oficerom - pomyślności w służbie na morzu.
Gdyńska Szkoła Morska, jako jednostka AMG, rozpoczęła działalość w 2000 r. Prowadzi naukę w trzech specjalościach: nawigacja, eksploatacja siłowni okrętowych i elektroautomatyka okrętowa. Nauka trwa dwa i pół roku, z czego pierwsze dwa semestry w systemie stacjonarnym, kolejne trzy semestry to praktyka morska, gdzie uczniowie muszą wypływać 12 miesięcy na statkach handlowych. Pod koniec piątego semestru powrót do szkoły , powtórka materiału z przedmiotów egzaminacyjnych i egzamin w Urzędzie Morskim.
Podejmującymi naukę w Gdyńskiej Szkole Morskiej są, jak pokazuje praktyka, w 30 a nawet 50 procentach absolwenci wyższych studiów innyc h specjalności. W bieżącym roku GSM ukończyło 54 nawigatorów oraz 16 mechaników.
Fot. Żaneta Jabłońska SDK AMG