Dyplomy dla Nigeryjczyków

W siedzibie Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni uroczyście wręczono 17 słuchaczom certyfikaty Oficera Wachtowego i dyplomy ukończenia Gdyńskiej Szkoły Morskiej. Cała grupa to stypendyści rządu Nigerii, który doceniając renomę gdyńskiej uczelni, właśnie tutaj kształci przyszłych oficerów marynarki handlowej. To efekt wieloletniej już współpracy - pierwszy nabór uczniów z Nigerii miał miejsce w 2007 r.  Przeszkolono dotąd 58 nawigatorów, większość z nich pływa już na stanowisku starszego oficera.

O randze, jaką władze Nigerii przywiązują do kształcenia morskiego w Gdyni, świadczy najlepiej obecność podczas ceremonii wręczenia dyplomów ambasadora Nigerii w Polsce pana Samuela Wodi Jimba oraz  pana Johna Remi, szefa wydziału edukacji w biurze specjalnego pełnomocnika prezydenta Nigerii. Goście z Nigerii wysoko oceniają edukacyjną współpracę z Gdynią, deklarując chęć kontynuacji i rozszerzenia współpracy. Obecnie 10 elektroautomatyków z Nigerii odywa praktyki zawodowe i w przyszłym roku przystąpią do końcowego egzaminu.  W zbliżającym się, nowym roku akademickim, naukę rozpoczną kolejni - 9 elektroautomatyków, 25 nawigatorów delegowanych przez nigeryjski rząd oraz 14 nawigatorów podejmujących studia prywatnie. 

Z polskiej strony, w uroczystości uczestniczyli, zaangażowani w relizację programu:  prorektor AMG ds. morskich dr inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor AMG ds. kształcenia dr inż. Mirosław Czechowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż. kpt.ż.w. Andrzej Królikowski, dziekan Wydziału Nawigacyjnego prof. Adam Weintrit, wykładowcy oraz personel biura SDK i GSM. 

"Morze to wymagający partner, ale praca na nim daje wiele satysfakcji - mówię to jako doświadczony marynarz, kapitan..."  -  tymi słowami zakończył swoje wystąpienie prorektor Śniegocki, życząc absolwentom - już oficerom - pomyślności w służbie na morzu. 

Gdyńska Szkoła Morska, jako jednostka AMG, rozpoczęła działalość w 2000 r. Prowadzi naukę w trzech specjalościach: nawigacja, eksploatacja siłowni okrętowych i elektroautomatyka okrętowa. Nauka  trwa dwa i pół roku, z czego pierwsze dwa semestry w systemie stacjonarnym, kolejne trzy semestry to praktyka  morska, gdzie uczniowie muszą wypływać 12 miesięcy na statkach handlowych. Pod koniec piątego semestru powrót do szkoły , powtórka materiału z przedmiotów egzaminacyjnych i egzamin w Urzędzie Morskim.

Podejmującymi naukę w Gdyńskiej Szkole Morskiej są, jak pokazuje praktyka, w 30 a nawet 50 procentach absolwenci wyższych studiów innyc h specjalności. W bieżącym roku GSM ukończyło 54 nawigatorów oraz 16 mechaników. 

Fot. Żaneta Jabłońska SDK AMG

 

Ambasador Samuel Wodi Jimba

Ambasador Samuel Wodi Jimba

Za chwilę oficerowie

Za chwilę oficerowie

John Remi

John Remi

Prorektor Henryk Śniegocki z gośćmi z Nigerii

Prorektor Henryk Śniegocki z gośćmi z Nigerii

Jeden z siedemnastu

Jeden z siedemnastu

Henryk Śniegocki, John Remi i Andrzej Królikowski z gratulacjami dla kolejnego oficera floty

Henryk Śniegocki, John Remi i Andrzej Królikowski z gratulacjami dla kolejnego oficera floty

Pamiątkowy model dla specjalnego pełnomocnika prezydenta Nigerii

Pamiątkowy model dla specjalnego pełnomocnika prezydenta Nigerii

Timothy w imieniu grupy dziękuje profesorom

Timothy w imieniu grupy dziękuje profesorom

Szczęśliwy finał

Szczęśliwy finał

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
05.09.2014